Omezit silou diskuzi není demokracie
Omezit silou diskuzi není demokracie
Na únorovém zasedání zastupitelstva jsme schvalovali dotaci 8,78 milionů pro SK Líšeň.
Návrh prošel hlasy koaličních zastupitelů a zastupitelek a to je samozřejmě v pořádku, většina prosadila svůj názor a nese za něj zodpovědnost.
V pořádku ale není způsob, jakým Rada městské části se zastupiteli komunikuje a jaké možnosti jim dává k zodpovědnému a kvalifikovanému rozhodnutí.
Jak z diskuze na zasedání vyplynulo, projekt SK Líšeň v celkové výši skoro 30 milionů (!) se připravoval už loni; o změnu stavebního povolení klub požádal v září, v říjnu líšeňský stavební úřad změnu povolil.
Přesto pan starosta ani paní místostarostka na listopadovém ani prosincovém zasedání zastupitelstva tento třicetimilionový projekt na budově Orlovny nezmínili, i když stav rekonstrukce pravidelně interpelujeme. Na prosincovém zasedání jsme navíc schvalovali rozpočet – ani v něm se spoluúčast 8,78 milionů neobjevila.
Podklady k rozhodování o několikamilionové dotaci (pro srovnání: spolkům obvykle přiznáváme dotace v jednotkách a desítkách tisíc) jsme dostali týden před zasedáním s tím, že jejich nejdůležitější část – projekt toho, jak má nová Orlovna vypadat – je tajný a nesmíme o něm mluvit s veřejností.
Poslední šance zodpovědně celý plán probrat byl právě na zasedání zastupitelstva 11. února. Diskuze o několikatisícových dotacích tam běžně trvají hodiny a zkoumáme každou položku v rozpočtu. Diskuzi o příspěvku 8,78 milionů na celkem třicetimilionový projekt koalice (ČSSD + ODS + ANO) po několika otázkách hlasováním ukončila.
Nestihli jsme tak probrat ani ty nejdůležitější z desítek otázek: Je rozumné veřejně projednávat, že když převedeme peníze na spolek a ten opraví naši budovu, nemusíme státu odvádět DPH – a nemůže se to později vymstít? Co se stane, až jednou skončí nájemní smlouva SK Líšeň v Orlovně – nebude mít spolek povinnost dobrého hospodáře požadovat kompenzaci za třicetimilionové zhodnocení obecní budovy?
Na všechny otázky bychom přitom určitě dokázali najít odpovědi. Je to přímo naše povinnost, protože majetek Líšně patří všem občanům a my ho jenom spravujeme. Ale ne na návrh zastupitele Zbyňka Stejskala koalice diskuzi zastavila.
Pan starosta často argumentuje, že tak funguje demokracie. Jenomže demokracie není získat většinu hlasů a tou většinou pak omezit diskuzi a na sílu protlačit jakékoliv řešení. Demokracie je trpělivá práce a zastupitelstvo je svrchovaný orgán obce. Lepší místo na zodpovědné tříbení argumentů není.

Dalibor Levíček
zastupitel za Sousedy z Líšně
info@sousedezlisne.cz
Obyvatelé Staré Líšně mají výhrady k
- 15. 6. 2026
Kde v Líšni zůstanete 23. června
- 8. 6. 2026
Sběrné středisko v Líšni zavírá na
- 3. 6. 2026
Kino jako okamžik, kdy se člověk
- 28. 5. 2026
Zpátky do minulosti: 25 let od
- 18. 5. 2026
Michal Chaloupka: „Od šroubků až po
- 24. 3. 2026



