Neděle 28. dubna 2024
Vložil vlisni.cz on January 06, 2021
(zdroj: vlisni.cz)

Reakce starosty na článek „Kdo tu co kryje? Žádáme pana starostu o vysvětlení“, který byl uveřejněn 12.12.2020. Celý článek naleznete zde: https://www.vlisni.cz/spolky-sdruzeni/kdo-tu-co-kryje-zadame-pana-starostu-o-vysvetleni

Vážená paní Cimrová a další vyzyvatelé,

na úvod musím zmínit, že problematika prostoru na Houbalové, kterému mnozí eufemisticky říkají Jedlý park, a tak nekompromisně za tento prostor bojují, je přeci jenom podstatně širší.
Za líšeňskou radnici jen chceme, aby tento prostor využívali nebo do něj zasahovali lidé či spolky podle elementárních společenských pravidel. Nemám osobně a ani jako starosta problém s komunitními aktivitami, ba právě naopak je velmi vítám. Akorát musí dávat smysl. V Líšni konec konců dlouhodobě a pravidelně podporujeme aktivity občanů i spolků, včetně akcí Líšeň sobě, takže v tomto směru za nás jasně mluví naše činy.

Ale pojďme si raději shrnout fakta. V první řadě musím zdůraznit, že ta obhajovaná komunita občanů, která se o prostor na Houbalové zčásti stará, nemá za všechny ty roky žádnou oficiální dohodu s vlastníkem pozemku, kterým je město Brno. Nikoliv tedy líšeňská radnice, jak se mnozí stále mylně domnívají. Z toho vyplývá jednoznačný fakt, že jakýkoliv zásah do podoby pozemku je protiprávní. Už jen tohle by každému slušnému člověku mělo jako argument stačit.

Další rovinou je, že celá tato iniciativa vznikla a velmi podezřele se kryje s výstavbou developerské společnosti a neschválenou masivní navážkou stavební suti a hlušiny na tento pozemek, která je bezesporu největší překážkou v dalším rozvoji zeleně v této lokalitě. Navážka navíc průkazně probíhala za přítomnosti některých aktérů, kteří do této devastující činnosti průběžně sázeli stromky. Podle znaleckého posudku se tady bavíme zhruba o stovce plně naložených náklaďáků. Na tomto místě musím zmínit již dříve diskutované indicie, které nás vedou k závěru, že nešlo o pouhou náhodu, ale o šikovnou a předem naplánovanou manipulaci a zástěrku této navážky. Pak už je jen smutným faktem, že se do tohoto stavu přidali ještě další nic netušící občané s vědomím, že dělají prospěšnou věc. Další rovinou je fakt, že podle dendrologických posudků byla a bude výsadba ovocných stromků díky nekvalitní navážce odsouzena k zániku. A to jsme se ještě ani nezačali bavit o nekoncepčnosti této výsadby, kterou nám potvrdilo několik na sobě nezávislých a velmi ekologicky smýšlejících odborníků, nebo o svévolném kácení.

Budeme rádi, když se tu budou lidé z okolí scházet a udělají si ohýnek nebo se tu budou děti prohánět a hrát si na indiány. Nemáme ani problém s tím, když nějaká místní komunita občanů bude chtít tento prostor využívat a zvelebovat. Líšeňská radnice ráda tyto aktivity podpoří, musí ale probíhat za jasně definovaných pravidel a s dopředu vyjasněnou koncepcí, protože pouhé nadšení a sliby v tomto případě rozhodně nestačí. Závěrem zmíním ještě informaci, že od roku 2019 probíhá na základě naší žádosti řízení o svěření tohoto pozemku do naší správy, abychom mohli zdejší problematiku zdárně, lidsky, a ku prospěchu všech občanů Líšně řešit efektivně a transparentně na místní úrovni.

Protože ani nám není tento prostor lhostejný a chceme ho řešit ke spokojenosti většiny líšeňských občanů, připravuje radnice vydání speciálního výtisku novin, kde se čtenáři dočtou informace o stavu této lokality od roku 2014 a možných plánech. Prostor dostanou jak ekologičtí odborníci, dendrologové, zastánci stávajícího komunitního řešení i zahradní architekti. Líšeňští si tak budou moci udělat obrázek sami a rádi jim dáme možnost si vybrat, jakým způsobem tento prostor do budoucna řešit.

Břetislav Štefan, Váš starosta

Kategorie: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.