Úterý 10. září 2024
Vložil vlisni.cz on March 06, 2014
Líšeňské ostatky 2014 (foto: Mirka Knoblochová)

1. března 2014 se v Líšni odehrála nejrozvernější celolíšeňská akce – ostatky. Zpočátku to sice vypadalo, že se masopust ruší – maškary se totiž na sraz nedostavily a podle věštění Libuše Líšeňské Prozíravé „zaspaly“. Když však všichni zúčastnění na povel Bakuse, který průvod provázel a komentoval, zvolali kouzelné zaklínadlo: „Hercum šmercum, holá drijá!“ a nalákali maškary na kouzelný lektvar, kterému žádná maškara neodolá (šlihovica), maškary se konečně dostavily a veselice mohla pokračovat. Průvod krojovaných, dechovka Blučiňáci, přes třicet maškar a několik set návštěvníků se tradičně vydalo z ulice Kubelíkovy až na městečko (pro přespolní nám. Karla IV.). Cestou se zpívalo a tancovalo, přidávali se další maškary i diváci – sousedi i přespolní. Proti umrznutí, umdlení únavou a smrti žízní i hladem chránily pod nápisem „Na mráz a na nás“ výtečný svařák a „koblihe“, které připravila děvčata a kromě nich také z pouhých jedenácti kilo mouky na sádle smažila paní Dresslerová.

Krojovaná děvčata se na ostatky zvlášť nastrojila, k vidění byly zimní krojové varianty (černé kabátky lemované kožešinou v kombinaci s tanečními sukněmi – mušelínkami doplněnými tradičně barevně výraznými fěrtochy – zástěrami). Na znamení přicházejícího kajícného postního období, které bude trvat od Popeleční středy až do Velikonoc, měla děvčata na hlavách vyvázané květované tyrolské šátky s černou půdou – ty se nosily pouze v adventu a v době postní.

V průvodu byly vidět i novinky mužské módy – tradiční zimní kabáty ušité jako věrné kopie kabátu Líšňáka Petra Hanzla zvěčnělého na akvarelu Marie Gardavské z počátku minulého století. Námaha nebyla marná, tak se těšíme, že příští rok už v zimních kabátech budou všichni krojovaní chlapi, doposud totiž na ostatky „zmrzali jenom v kordulách“…  

Na městečku krojovaní šli do kostela na požehnání a maškary mezitím popravili medvěda za všechny nespravedlnosti, které se v Líšni dějí. Poprava se trochu zkomplikovala, neboť medvěd přešel městečko a pokračoval spontánně dál v cestě směrem k hospodě Na chajdě. Poté byl medvěd šťastně nalezen a zastřelen společně se všemi ostatními maškarami, vzápětí byli všichni oživeni kouzelným lektvarem, zahrála a zapěla sousedská masopustní kapela místní více než stoleté písně zaznamenané sběratelem Františkem Svobodou a průvod se odebral směrem k Dělňáku, kde zábava pokračovala. Tančila se Moravská beseda a pak pokračoval odpolední tanec. Bylo třeba dopít svařené víno, což pro početné hosty nebyl žádný problém, a tak se naplnilo líšeňské rčení zaznamenané Cyrilem Mašíčkem: „Veselosť Pámbů nezakazuje…“

Večerní taneční zábavu zahájila Dechová hudba Blučiňáci, následovaly „Pijácké písně“ – žertovné pásmo v podání Národopisného souboru Líšňáci, v malém sále vyhrávala k tanci i poslechu líšeňská cimbálka, zkrátka hosté se dobře bavili. Říká se, že v nejlepším se má přestat – s blížící se půlnocí hosté napjatě očekávali smuteční průvod a pochovávání basy. A taky se dočkali: dechovka hrála „funébrmarš“, v čele průvodu šel farář s kostelníkem, nebožku basu nesli muzikanti, krojovaným děvčatům najednou chyběly sukně (to aby ve „vešívanéch refrcách“ mohly basu lépe oplakat), za nimi šli chlapi a pak záplava všech masopustních maškar. Farář držel „trochlivó debato“ – tedy přesněji řečeno ostatkový žalm, který zapsal v Líšni sběratel František Svoboda. Druhá část žalmu má vždy být aktualizací událostí za uplynulý rok – ten byl velmi bohatý, není tedy divu, že se kromě líšeňských událostí soustředil především na domácí politikuJ Závěr už byl opět tradiční:

„Poslyšte, vážení, v tak pozdní hodinu

po velkém veselí přesmutnou novinu.

Tetka Kača se do nebe vydala

a neska valčíke naposled zahrála!

Do středy zbévá nám jenom kotrmelec,

tak, lidi, nezapomeňte jít na popelec!“

A protože všichni přítomní Kaču řádně oplakali, byla nakonec za sborového zpěvu všech účastníků vynesena ze sálu…

Budeme-li živí, zdraví a hlavně dá-li Pámbů, tak zase za rok J Popeleční středa bude 18. února, to znamená, že ostatky budou v sobotu 14. února 2015 – zrovna na Valentýna. A pak že není co slavit a proč se veselit!

Děkujeme všem, kteří veselici připravovali a uskutečnili, a také všem zúčastněným. Budeme rádi, když nám letošní ostatky v komentářích zhodnotíte – co se vám líbilo a co ne. A pokud máte fotky, vložte pod článek nebo prosím pošlete ...

Akce se odehrává pod hlavičkou organizace Líšeň sobě, jejímž cílem je společně vytvářená tvorba čerpající z místních zdrojů. Krojovanou část má na starosti Národopisný soubor Líšňáci, maškary organizuje divadlo Líšeň, dále se podílejí členové Rodinného centra Pastelka, portál vlisni.cz a početní líšeňští obyvatelé. Další zájemce a spolupracovníky vítáme!

Organizační a finanční spolupráce – Kulturní centrum Líšeň a MČ Brno-Líšeň.

Podrobný program třetího ročníku ostatků: http://www.vlisni.cz/akce/lisenske-ostatky-2014

Za Líšeň sobě

Josef Trávníček a Pavla Dombrovská

Líšeňské ostatky ve fotografii:

Mirka Knoblochová - https://plus.google.cohttps://picasaweb.google.com/106720303615834986100/2014LisenskeOstatky?
Náhradní odkaz -  https://picasaweb.google.com/106720303615834986100/2014LisenskeOstatky?authuser=0&feat=directlink

František Smejkal - https://www.facebook.com/frantisek.smejkal.3/media_set?set=a.683934344983550.1073741834.100001009724074&type=3

Miloš Knor - http://www.rajce.net/a9491978

 

Koláž Jitky Havlové
Koláž Jitky Havlové

Kategorie: 

Tags: