Pátek 26. dubna 2024
Vložil admin on March 23, 2013

Líšeňské ostatky 2013Juš přišél masopust, juž jé tade máme
bodem  se veselit, všeci zaspíváme
Hola drijá hola drijá, všecí zaspíváme!

Několik masopustních písní zaznamenaných v krasopisném notovém záznamu a pár poznámek o průběhu nejrozvernější události roku - to je vše, co se nám o líšeňských ostatcích zachovalo díky sběrateli Františku Svobodovi. Měl by z nás určitě radost, kdyby věděl, jak to všechno dokážeme pěkně využít.

Nápad obnovit tradici masopustní oslavy vzešel od Josefa Trávníčka, vedoucího Národopisného souboru Líšňáci, který také určil novou koncepci akce - spojení průvodu krojovaných s průvodem maškar (v minulosti chodily maškary až na druhý den po krojovaných) s následnou tancovačkou na Dělňáku ukončenou slavnostním a srdceryvným pohřbem basy.

Pojetí maškarní části si vzalo na starost divadlo Líšeň - pod vedením jeho výtvarníků si každý z místních, kdo měl tu odvahu státi se maškarou, vyrobil s větší či menší odbornou pomocí masku a kostým. Tyto neobyčejné maškary - smrtku s kostlivcem, čerty, medvěda s medvědářem, kobylu, kozu a další, můžete spatřit jen jednou jedinkrát do roka! Zrodila se i masopustní "sousedská" kapela, díky níž znovu zazněly písně sto let nehrané. Při druhém ročníku ostatků nově vznikl i scénář tvořený průpovídkami hlavního komentátora a krále masopustu - Bakuse i jednotlivými scénkami maškar hranými v průběhu průvodu. 

A Líšeňské ostatky se dějí i díky dalším místním lidem a sdružením - většina účastníků průvodu sestává z členů Rodinného centra Pastelka, k důstojnému pohřbu basy přispěl i nářek plaček ze skupiny Mystery zlíšeňského Sokola, několik set účastníků průvodu dobře slyšelo Bakusovy komentáře díky megafonu výtvarnice Kateřiny Šedé, medializace akce a zdokumentování slavnosti se ujal portál vlisni.cz. Řadu místních doplnili hosté (v Líšni však již téměř zdomáčtělí) - dechovka Blučiňáci.

K organizačnímu a finančnímu zajištění přispěli Kulturní centrum Líšeň a ÚMČ Brno-Líšeň.

Událost se odehrála pod hlavičkou občanského sdružení Líšeň sobě, jehož cílem je právě podněcovat takovéto společně vytvářené tvůrčí dění čerpající z místních zdrojů.

Další společná a "celolíšeňská" akce se chystá na květen - již čtvrtý ročník festivalu Líšeň sobě (24.-26.5), jejíž součástí bude poprvé i Líšeňská noc kostelů (24. května), připravovaná ve spolupráci s líšeňskou farností.

Těšíme se, že se opět potkáme!

za Líšeň sobě
Pavla Dombrovská

Fotogalerie na facebooku zde

 

Kategorie: 

Tags: