Úterý 16. července 2024
Vložil vlisni.cz on May 19, 2016
Zahrada Orlovny (zdroj: SK Líšeň)

Líšeňští fotbalisté chtějí vrátit zahradu líšeňské Orlovny původním účelům. V zahradě, která je po odchodu Effety nevyužitá, chtějí fotbalisté uspořádat několik sportovních akcí. Právě sportu podle nich zahrada sloužila i v minulosti.

Představitelé SK Líšeň oficiálně požádali vedení radnice o zapůjčení zahrady od 21. května do 30. června.  V tomto období chtějí upravit zahradu k jejímu sportovnímu využití.

„Chceme ji otevřít veřejnosti a bojovat o její záchranu a navrácení původnímu účelu. Takto upravený prostor má sloužit nejen nejmenším členům SK Líšeň, ale i organizované veřejnosti, která by si zde mohla zdarma vyzkoušet kopanou. Věříme, že nám radnice vyjde vstříc,“ sdělil předseda SK Líšeň Karel Hladiš. 

 

Josef Derfl

Kategorie: 

Komentáře

Je pravda, že na zahráni fotbálku ve staré Líšni
není moc míst. My jsme v dávné době chodili na hřiště.

Sport proč ne? Ale existují i jiné sporty než fotbal a ne každý obyvatel Líšně je zapálený fotbalista.

Pan předseda Hladiš se ve svých plánech zapomíná zmínit, že by rád v brzké době nechal tuto zahradu vykácet a zastřešit. Pro veřejnost by snad nové hřiště bylo přístupné, ale to jen od rána tak do 14h, pak by bylo vyhrazené pro SK Líšeň. Tak bude, pokud se zastupitelstvo příští čtvrtek rozhodne pronajmout Orlovnu klubu SK Líšeň.
Radnice má k pronájmu 2 zájemce. Pokud zastupitelstvo vybere druhého zájemce, zahrada zůstane zachována. Má v plánu zahradu nejen zachovat, ale otevřít veřejnosti a konat zde menší kulturní akce. To jsem ale odběhl od tématu článku.

Osobně jsem rád za iniciativu pana Hladiše a pokud kopaná bude jednorázovou akcí bez úpravu terénu, rád tam SKčko uvidím.

Ano, druhý zájemce je, ale zatím spíše lobuje a ukazuje animace. Dokonce svolává protestní akci za peníze MČ "maskováné" národopisnou akcí! Toto považuji na naprosto nevhodné chování (zneužití dotace) a je otázkou jakou reakci může tento zájemce očekávat! Jen doufám, že se v sobotu nepromění zahrada Orlovny v druhý Slavkov!:)

Ano prapůvodně zde bylo hřiště - otevřená plocha, která mohla sloužit a sloužila i mnoha jiným účelům a mnoha obyvatelům. Orlové zde krom sportu pořádali mnoho akcí. SK Líšeň zde chce postavit halu, která bude sloužit pouze fotbalistům a ve všední dny někdy škole. Osobně jsem se v úterý otázala, zda plánují, že by hala mohla sloužit i dalším k jiným sportům a aktivitám pro další občany a bylo mi zděleno, že nikoliv.
Vzhledem k tomu, že bydlím v bezprostřední blízkosti, v lokalitě, kde se nedávno nastěhovalo spousta mladých lidí (mnohem víc než je členů SK Líšeň), kteří zde zakládají své rodiny a v zásadě zde nemáme v bezprostřední blízkosti ani slušnou klidnou zelenou plochu, kde by se dalo s dětmi jít a sednout si na lavičku (jediná je ta, kterou si naše společenství instalovalo před naším vchodem mezi domy) a zcela jistě všichni nehrají a nebudou hrát fotbal, tak se mi zdá velmi nemoudré krásnou udržovanou zelenou plochu s krásnými vzrostlými stromy zastavět halou, která dle mého i velmi znehodnotí i vizuální vjem velmi architektonicky zajímavé a pěkné budovy Orlovny. Ano je na snadě podotknout, že aktuálně má v katastrofálním stavu fasádu, výplně otvorů a vnitřní instalace, ale dokážu si představit, že po zdařilé rekonstrukci, má ambice tato budova být i se zahradou krásnou kulturní perlou Líšně. Spolu se starou budovou nádraží může krom jiného připomínat významné a plodné historické období v Líšni. Co moje paměť a paměť déle žijících spoluobčanů sahá, tak od druhé světové války,kromě snad zdařilých rekonstrukcí zámku a kostela , se ve Staré Líšni po architektonické stránce páchají pouze zvěrstva - místo staré radnice stojí na městečku už asi 50let obludná samoobsluha, která měla být provizóriem na 20 let, opodál ještě obludnější obchod "Panda", u starého hřbitova a ul. Karolíny Světlé obdobný obchod, naprosto úděsná monstrózní silnic z městečka do sídliště, která náměstí totálně zdevastovala atd. Chceme tímto způsobem dál pokračovat? Nebo se přidáme k těm hrdinům, kteří nám do dnešních dob uchovali ty krásné Líšeňské tradice, kroje, písničky, atd. Nezaslouží si Líšeň, aby si uhájila tuto budovu a zahradu pro všechny obyvatele v Líšni i její hosty? Musím říci, že společný projekt spolků v Líšni, kavárny a HobbyLabu se mi líbil a zdá se mi realistický. Dokážu si představit, že pokud se dohodnou a jeden z nich se stane něco jako "generálním nájemcem", který na sebe vezme smluvní zodpovědnost za ostatní a ty si pak ohlídá co se týká plateb za spotřeby energií a pod., že mohou velmi dobře fungovat. Jejich projekt dává možnost, aby budova i zahrada sloužila všem. V nedávné době jsem se asi s min. padesáti Líšňáky :) bavila o tanečních, které navštěvuji a k mému překvapení valná většina z nich touží nebo dokonce plánuje do tanečních chodit rovněž. Nebylo by úžasné mít takovou tančírnu v rámci kavárny (restaurace) na Orlovně? Nebyla by to aspoň určitá kulturnější protiváha vůči vulgarismům, které jsme my blízko hřišti bydlící nuceni denně poslouchat, i když jsou křičena v rámci zápalu boje. Proč máme jezdit pořád my Líšňáci někam mimo Líšeň a děcka z Bystrce a Lískovce zase až k nám na fotbal? Děvčata, co restauraci plánují provozovat by proti tančírně nebyla a co Vy?

....ještě dovětek - dokážu si velmi dobře představit, že se do zahrady zabudují nějaké posilovací stroje pro širokou veřejnost, jak je tomu např. u ulice Strnadova, vyhradí plocha na petang a pod. Tyto věci pak mohou velmi dobře sloužit jak fotbalistům tak ostatním. :o)

Naprosto souhlasím :-)

Nepochybuji o tom, že radnice bude v případě této žádosti SK Líšeň o využití zahrady během května a června rozhodovat transparentně a spravedlivě, proto předpokládám, že nejprve bude jednat a rozhodne o žádosti sousedící školy a školky o výpůjčku zahrady - denně dopoledne i odpoledne pro vyžití dětí, výuku, družinu i jednotlivé společenské akce a také pro zpřístupnění pro veřejnost. Tato žádost, přestože byla řádně předložena na jednání únorového zastupitelstva (bod 16 - využití zahrady), řádně dosud projednána nebyla.

V momentě, kdy pro celé sídliště Holzova s desítkami malých dětí, slouží jedno pidi hřiště uprostřed obytného bloku, je velká škoda, že není vůle ve vedení městské části, udělat z této zahrady v blízkosti sídliště, zázemí právě pro maminky s dětmi předškolního věku. Nemusí jít nutně o klasické hřiště, ale místo, kde si můžeme roztáhnout deky a nechat děti prozkoumávat přírodu. Fotbal je samozřejmě krásná věc, ale už dvě hřiště u sídliště jsou a nevšimla jsem si, že by zrovna místní byli jejich návštěvníky.

Proč myslíte, že k tomu není vůle? Naopak si myslím, že právě proto, že ve vedení radnice nebyla vůle o osudu zahrady navždy rozhodnout "od stolu", jen jedním hlasováním, mohla vzniknout široká diskuze o budoucím využití tak, aby se mohla vyjádřit veřejnost a zastupitelé, kteří budou rozhodovat, měli dostatek informací. Jak bude rozhodnuto nedokáži předjímat, ale minimálně část vedení radnice vůli k vybudování zázemí pro běžné občany - rodiny s dětmi i seniory v této části Staré Líšně má.

Musím konstatovat, že politická reprezentace v Líšni se předvedla včera v kocourkovském stylu společně se spolky (a pseudospolky) ...divadelní fraška byla strašná a výsledek předem jasný díky štvané kampani za finanční podpory MČ (viz. sobotní protest). Nezapomeňtě: BOŽÍ MLÝNY MELOU POMALU, ALE JISTĚ!!!

Vážení čtenáři, zkuste si dát vedle sebe komentáře těch, kteří hájí zastavění zahrady halou a těch, kdo jsou pro využití prostor pro spolky a veřejnost. Pak porovnejte míru agresivity.... no, takže myslím, že u nás docela dobrý.
A technická k předešlému komentáři - kromě jediné výjimky (kapela, jejíž člen není z Líšně), všichni účinkující, organizátoři, zúčastněné spolky a brigádníci připravovali a realizovali sobotní akci Za záchranu zahrady Orlovny dobrovolnicky. Jedná se o několik desítek lidí, kteří pracovali několik desítek hodin! Takže u nás taky dobrý!

Vážený anonymní občane, já asi vůbec nechápu o co Vám jde. Vůbec se nedomnívám, že z toho fotbalisté vyšli špatně. Při prezentaci fotbalistů minulé úterý jejich pan předseda řekl, cituji: "ta hale za Orlovnou nám ani nebude stačit". Není snad příslib postavit halu pořádnou, která by jim skutečně dostačovala a mohla sloužit i druhým lepší variantou? S tím, že by to bylo místo se solidní možností parkování a přístupem vůbec? My místní občané blízko bydlící máme povětšinou svou garáž nebo stojíme na stáních před našimi domy, kde stejně stojíme, takže popojíždět k Orlovně už fakt nemusíme a přitěžovat už tak husté dopravě nebudeme. Na ty Boží mlýny ve Vašem případě tedy taky věřím, tak na to pamatujte!

Zahrada je krásný prostor a zachování si rozhodně zaslouží. V části Líšně kolem Holzovy nic podobného není, je tu jen spousta zástavby (a to ani nemluvím o dalších megalomanských plánech) a pole směrem ke Slatině. Je to prostor, který navazuje na památkově cennou budovu, prostor, který je úplně ideální pro relaxaci, odpočinek, kulturní akce atd. Zničit jej a zastavit krytou halou nebo z něj udělat obyčejné hřiště, by podle mě bylo zvěrstvo. Navíc možnost propojení s Orlovnou, využitou jako muzeum, hobby lab a kavárna, dává šanci na vznik úžasného místa, na něž by Líšňáci mohli být pyšní.

Dobrý den, nejsem velkým zastáncem diskuze na sociálních sítích, přesto poprvé v životě jsem nucena reagovat na osobní a hrubé vyjádření anonymního občana. Jsme členka Národopisného souboru Líšňáci, jak uvádíte pseudospolku. Nemám co skrývat, proto uvádím i své jméno. To co řeknu nebo co napíši, za tím si stojím. Když jsem se poprvé dozvěděla o problematice Orlovny a kdo má o ni zájem, našla jsem si čas, šla se podívat na fotbalový zápas, prohlédla si prostory, načetla si články o činnosti TJ a klobouk dolů. Výsledky jsou výborné. Samozřejmě jsem se blíže seznámila i se záměrem druhé strany a s jejich plány do budoucnosti. Myslí na všechny, chtějí dobře pro širokou skupinu občanů - taky ok. Pro dovršení mého přesvědčení jsem se účastnila veřejného zasedání ÚMČ, na které přišla ohromná masa-základna fotbalistů od juniorů po seniory. Hlavou mně lítalo, je 20:30 malinkatí klučíci šli rovnou ze školy, ještě nejedli, nemají na zítra úkoly-tady není něco dobře. Zajímalo by mě, kdyby jsme šestiletému chlapci položili otázku co tam dělá, jestli by uměl odpovědět, ale ze znuděných výrazů starších juniorů se to vyčíst dalo. Ani tato přehlídka moci mě neutvrdila v názoru, pro koho bude Orlovna důležitější a potřebnější. Tomuto pane anonymní občane, říkám štvavá kampaň.
Stále jsem chtěla být nestranná a to co je mým velkým koníčkem neupřednostňovat. Přesvědčil mně až fakt, že Orlovna by byla jen pro členy, byť jich má mnoho.
To, jak problém vyřešilo naše zastupitelstoje - super.
A co se týká finanční podpory od ÚMČ, vážený pane sportovče, nemám strach, že by vám obec nepřispěla.
Přeji Vám méně jedu v krvi, méně velkých slov a více ohleduplnosti ke svým spoluobčanům.

Myslím si , že zahrada Orlovny má být využita ke sportu.. Organizovaná veřejnost nemá možnost si nikde jinde zahrát kopanou a zdarma. Areál SK Líšeň je zpoplatněn a jiná možnost není. Je tedy správné, aby zahrada Orlovny připadla SK Líšeň.

Vyjádření v Brněnském deníku je jasné: Podle Dombrovské budou nyní spolky usilovat o vylepšení budovy. „Očekáváme, že městská část tuto pro Líšeň významnou budovu opraví," uvedla žena.
Zdroj: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/reseni-pro-starobylou-orlovnu-v-l...

TO JE OPRAVDU NEHORÁZNÉ! Neměl by se někdo z MČ zamyslet, když hlasoval jak hlasoval?

Opravdu "nehorázné"? Co je tu podle Vás, pane Smutný, "nehorázné"? To, že obec má povinnost pečovat o svěřený majetek?

Ano, nehorázné......čekat opravu budovy nejlépe okamžitě....kde je nějaká snaha spolků finančně přispět? Z vlastní zkušenosti vím, že např. úprava prostor na hostinskou činnost (kavárna) bude potřebovat vnitřní úpravy.....což mohou být i nenávratné změny ve vnitřních dispozicích budovy......to nemluvě o opravě budovy navenek..........situace okolo Orlovny byla vyhrocena hlavně nátlakovou kampaní, která např. úplně zastínila Festival.....jako účastník jsem toho byl svědkem a reportáž mi dává za pravdu. Poslední co bych Vám rád řekl, že MČ Líšeň není divadlo, kterému by jste velela a ne každý s Vámi MUSÍ souhlasit! Každý používáme jinou rétoriku a ne každý bere nesouhlasný názor jako osobní útok (což by jste skoro jako "profesionálka" ve veřejném prostoru mohla vědět).....přeji obyvatelům Líšně a i sobě vše dobré, co nejvíce pozitivní zpráv a informací bez jejich zkreslování a manipulace!

Nevím, kde berete informaci, že čekám opravu budovy "nejlépe okamžitě". Spolky jsou neziskové organizace, které získávají finanční prostředky na činnost, ne na opravu budov, které jim nepatří, z tohoto důvodu těžko mohou "přispět" Ovšem přispívají tím, že nabízí smysluplnou náplň. Co se týká kavárny, není to "spolek". Můžete specifikovat "nátlakovou kampaň" a v čem Vám "reportáž dává za pravdu"? A jakou reportáž myslíte? Zaregistrovala jsem samozřejmě velmi nevybíravé, nepravdivé a manipulativní útoky, ovšem ze strany vedoucích představitelů SK Líšeň, podrobnosti zde:http://www.vlisni.cz/vase-tema/vyjadreni-nepravdivym-informacim-clena-ve.... Takže jaké zkreslování, manipulace, nátlakovou kampaň myslíte? Samozřejmě s Vámi souhlasím, že MČ Líšeň není divadlo (i já se jako občan snažím přičinit k tomu, aby nebylo) a rozhodně neočekávám, že se mnou každý musí souhlasit. Slušně formulované a srozumitelné názory neberu jako osobní útok, naopak jsem za ně ráda. Bohužel se takto nechová Váš komentář, neboť obviňuje a nadadá, aniž by specifikoval, z čeho konkrétně.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.