Úterý 16. července 2024
Vložil vlisni.cz on November 11, 2019
nám.Karla IV (2019)

Vážení spoluobčané, milí Líšňáci,

je tomu již několik desetiletí, co se více či méně intenzivně zabýváme úpravami náměstím Karla IV. Za minulého režimu byly plánovány velké zásahy do centra staré Líšně, které se naštěstí realizovaly jen částečně. A i po revoluci se dále řešilo mnoho problémů náměstí. Diskutovalo se o proluce, o vybudování zdravotního střediska nebo polyfunkčního domu, kam by se vešly všechny potřebné služby, které na náměstí chybí. Občas se vynoří i myšlenky na vykoupení samoobsluhy a vytvoření opravdu velkého náměstí. Viděli jsme různé studie a vizualizace.

Nic z toho se ovšem zatím nerealizovalo. Proluka zarostla vzrostlými stromy, zdravotní středisko se krčí v nedostatečných prostorech vedle „kláštera“ a spousta dalších služeb včetně pošty či lékárny je rozeseta po okolí. Náměstí je stále spíše dopravním uzlem než centrem společenského života Líšňáků.

Věřím, že nazrál čas to změnit. Mezi reprezentanty líšeňských politických stran panuje široká shoda na tom, že rekonstrukce náměstí by se měla řešit koncepčně na základě uceleného architektonického návrhu, který vzejde z otevřené soutěže různých architektů. Na zadání takové architektonické soutěže jsme začali pracovat již v minulém volebním období ve spolupráci s Kanceláří architekta města (KAM). Podkladem pro přípravu zadání byly zejména studie Nadace Partnerství z roku 2015, která mapovala názory líšeňské veřejnosti, a také dopravní studie PK OSSENDORF s.r.o. z roku 2016. Bohužel se nepodařilo práci dokončit a soutěž vyhlásit ještě před volbami a po nich již KAM neměla kapacitu na přípravách soutěže dále pracovat.

Nakonec jsme však nalezli zkušeného organizátora architektonických soutěží a ve spolupráci s ním jsme schopni soutěž realizovat. Proto bych chtěl nyní představit návrh zadání veřejnosti, zapracovat její připomínky a následně zadání předložit zastupitelstvu ke schválení. Veřejné představení návrhu a debata o něm se uskuteční v pondělí 25. listopadu 2019 od 17:00 ve velkém sále radnice, kam jste srdečně zváni.

Potkat se však můžeme i přímo na náměstí při společenských událostech, které v tomto období připravujeme, a sice vítání vánočního Stromu republiky v sobotu 23. 11. od 13h a při rozsvěcení líšeňského vánočního stromu v sobotu 30. 11. v 17h

Budu se těšit na setkání s vámi.

Martin Příborský
II. místostarosta

Kategorie: 

Tags: 

Komentáře

Dobrý den, máte prosím někdo bližší informace k nově vybudovaným zpomalovacím pásům a dopravním značkám v lokalitě „ZA PANSKOU“? Kdo to vymyslel, proč to vymyslel atd? Děkuji.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.