Pátek 29. března 2024
Vložil vlisni.cz on February 16, 2014
Ilustrační foto (zdroj: GerFes - Wikimedia Commons)

Desítky ovocných stromů a keřů vysázeli dobrovolníci na pozemcích, se kterými si město neví rady již více než 20 let. A tohle je jen začátek - v budoucnu tady má vyrůst takzvaný jedlý les se všemi jeho atributy (ovocné stromy, keře a byliny). V České republice je takovýto počin na městských pozemcích jedním z prvních, i když v zahraničí jsou tyto tzv. jedlé parky poměrně známým a oblíbeným využitím veřejných prostor. Práce šla pěkně od ruky a během jediného víkendu zasadili žáci líšeňských základních škol spolu se skauty a dalšími dobrovolníky bezmála stovku ovocných stromů a keřů. Konkrétně pak jabloní, hrušní, třešní, višní, švestek, blum, moruší, ořechů, jedlých kaštanů, angreštů, malin, ostružin a dalších. Na ovoci ze stromů a keřů, které na nich časem vyroste a dozraje, si pochutnají nejen kolemjdoucí, ale stane se také potravou ptáků i dalších užitečných živočichů. Hlavním smyslem jedlého parku, který poroste jen s minimálními zásahy ze strany člověka, je využít často jednotvárně a bez nápadu navrhovanou městskou zeleň, která tak poskytne i ještě něco navíc. V případě, že stromy onemocní nebo dokonce odumřou, budou ošetřeny výhradně přírodními prostředky, popřípadě je nahradí výsadba nová. Hnojivem jim budou živiny, které se uvolní z mulčování pokosenou trávou. Celou akci odstartovala Katka Konvalinová, které se líbilo využití zelených ploch v některých amerických městech – toho se potom chytl Lukáš Sejkora a společně vytáhli do boje. Všechny však mile překvapil velký zájem obyvatel městské části i vstřícný postoj města a výsledkem je vznikající komunitní prostor, který kombinuje již stávající jehličnaté i listnaté stromy s nově vysazenými ovocnými druhy. Třešničkou na dortu je fakt, že realizované změny jsou financovány pouhým zlomkem původního několikamilionového rozpočtu, který byl určen na revitalizaci rokle.

Návrat do reality

První nadšené návštěvníky nově vznikajícího jedlého parku bohužel musíme zklamat a odradit je od hledání nových ovocných stromků mezi neprostupnými zástupy smrků a dalších běžných parkových dřevin. Celý článek je totiž pouhým výletem do budoucnosti.

Vraťme se tedy k původní otázce Katky Konvalinové: líbilo by se vám tohle nové využití rokle?

Lukáš Sejkora

Článek vznikl jako reakce na text Katky Konvalinové z fb Líšeň sobě:

Co říkáte na myšlenku jedlých zahrad nebo parků, které v současné době vznikají v některých amerických městech? Hodně se mluví o využití líšeňské Rokle. Původně na území líšeňského sídliště byly zahrádky. Mohli bychom jejich tradici alespoň částečně obnovit a lépe využít (alespoň částečně) prostor Rokle pro městský jedlý park, nebo komunitní zahradu?

Katka Konvalinová

Odkazy na podobné projekty:

Permakultura pro města

Permakultura, města, balkóny, terasy, minizahrádky, jedlé město 

 

Jakým způsobem bude využita rokle, můžete ovlivnit i vy - přijďte na veřejnou debatu se zástupci obce a řekněte svůj názor.

Kategorie: 

Tags: 

Komentáře

No to je sprosťárna. Už jsem vám chtěl gratulovat a pak se dočtu, že je to fikce :-(

Tak když jsem vám už naletěl, tak se snažte, aby to dopadlo i ve skutečnosti. Takové ukázky jsou potřeba.

Koukám, že nejsem sama, koho to nadchlo (až na ten konec)... ale kdyby to vyšlo, tak by bylo moje stěhování do Líšně určitě příjemnější!

I když bydlíme v Líšni už čtyři roky, tak jsem se až na základě tohoto článku včera vypravila i s dětmi a dalšími dvěma maminkami do rokle poprvé. Dětem se tam moc líbilo a nebýt to tak zarostlé a nerovné, tak je to opravdu krásné místo. Náhodou jsme se bavily i o tom, jaké ovoce nám nejvíc chutná a z naší miniankety jasně vyplynulo tohle pořadí: 1. třešně, 2. jablka, 3. švestky. Tak pokud by to šlo, tak bychom se přimlouvaly za vysázení těchto stromečků ;-)

Radost mě přešla po slovech: "Návrat do reality". Ale nápad parádní, a snad se podaří zrealizovat. Jsme to my, kdo tvoří budoucnost!

Velmi záslužná aktivita a v ČR by to byla první pořádná vlaštovka (i když o pár ovocných stromech nebo trvalkách už jsem slyšel, ale nic velkorysejšího a více oficiálního). Velmi progresivní je například Kokoza s komunitním kompostováním a zahradami v Praze, mohlo by to jít podobným přístupem. Držím palce!

Sice jsem při čtení článku plánovala, kdy se do parku zajdu podívat... Ale i tak tam snad nakonec bude. V Líšni je toho moc ke zlepšování...

Tááková škoda! Jak já byla natěšená... a ono nic. Každopádně nápad je to superní! Kéž by to vyšlo :)

Bydlím tady a vidím zatím jen a jen zmenšování zelených ploch na úkor zástavby. Jestli tohle nevyjde,už pomalu není kam jít a všichni se umačkáme v Mariánském údolí.Tak hurá do toho a půl je hotovo...

Podle vyjádření zastupitelů Brna-Líšně z minulého týdne by mohla výsadba ovocných dřevin v rokli dostat šanci příští rok (až proběhnou letošní terénní úpravy a investiční akce, na které jsou již schválené dotace z EU). Vše je podmíněno úspěšností projektu u tramvajové smyčky Novolíšeňská, takže se musíme snažit: www.stromyamy.org/brno-lisen