Čtvrtek 18. července 2024
Vložil vlisni.cz on July 13, 2023
Zdroj: Líšeň za vodou

Naše iniciativa Líšeň za vodou se více než dva roky intenzivně věnuje sbírání informací o líšeňských veřejných studních a pumpách. Z archivních i současných pramenů se nám podařilo doložit existenci osmi desítek studní. Většina z nich již zanikla, avšak 31 z nich je stále osazena ruční pumpou. V současné době je polovina z těchto dochovaných pump funkčních a s užitkovou vodou z nich mohou obyvatelé volně nakládat.

Pumpy chápeme ovšem nejen jako cenný zdroj vody, ale i jako estetický prvek podtrhující charakter historické líšeňské zástavby. Z těchto důvodů se aktivně zasazujeme o jejich udržování a obnovu. Snad i díky našemu přičinění nechala městská část řadu pump v uplynulých dvou letech opravit a studní zrenovovat. O opravě několika dalších uvažuje i v letošním roce.

Snažíme se, aby si občané uvědomili, že pumpy a voda z nich jsou tu především pro ně. Na přítomnost pump proto upozorňujeme tématickou výzdobou při důležitých událostech obce, jakými jsou například hody, advent či ostatky. V tom nám pomáhají i dvě blízké lesní školky a začínají se objevovat i první vlaštovky mezi místními lidmi.

Pořádáme i komentované procházky, na nichž se příchozím snažíme předat informace o zdejších studních a mnohém souvisejícím. Zároveň se rádi dozvíme i něco od nich včetně vzpomínek od pamětníků. Na v pořadí již pátou takovou procházku jste zváni v květnu 2024.

Jiným druhem procházky byla loňská stezka s úkoly s názvem „Děti, rozpumpujte Líšeň“, která rodiny s dětmi vedla přes pumpy Staré Líšně. Děti si u pump načerpaly vodu a následně ji použily pro splnění úkolu. Zjistili tak, že voda z pumpy může v letním období osvěžit nejen rostliny v zahrádkách, ale i kolemjdoucí. Kladný ohlas na tuto akci nás přesvědčil stezku zopakovat i o letošním babím létě. Bližší informace a termín akce naleznete v pravou chvíli na našich facebookových stránkách (Líšeň za vodou).

Věříme, že mnohé děti (a třeba i jejich rodiče) budou potěšeny zprávou, že se městská část rozhodla uvést v život naši myšlenku stálého vodního herního prvku u pumpy na náměstí Karla IV. V současné době se dolaďují detaily projektu, a tak by k výstavbě hřiště spolu se zušlechtěním blízkého okolí mohlo dojít už v příštím roce.

Chcete-li se do dění okolo líšeňských studní aktivně zapojit, sdílet s námi jejich fotografie nebo své vzpomínky na ně, ozvěte se nám na lisenzavodou@gmail.com.

 

Anna Týčová, Richard Čmelík

Zdroj: Líšeň za vodou
Zdroj: Líšeň za vodou

Kategorie: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.