Čtvrtek 29. února 2024
Vložil vlisni.cz on September 17, 2014
Líšeňské hody 2013 (zdroj: vlisni.cz)

V Líšni se konají hody. Hody výjimečně bohaté, hojné a krásné. Po ulicích Líšně se nese, třpytí všemi barvami a ve slunci skví nevídaně početný průvod čtyřiceti párů krojovaných.

Avšak to, čím jsou tyto hody nejslavnostnější, to, co z nich činí spontánní pouliční obřad, není patrné na první pohled. Početný dav je propojen jedinou myšlenkou, vroucí nevyslovenou prosbou vztahující se k jedinému člověku.

K tomu, díky němuž především se všechna ta skvoucí hodová paráda děje, tomu, který o ni po dlouhá léta a desetiletí pečuje a společně s ostatními ji vytváří a uskutečňuje.  Po mnoho let byl její součástí jako jeden z krojovaných, nyní ji však z vnějšku pozoruje a vidí.

Na místech, kterými se průvod nese a tančí, naskýtá se obraz tající dech – lidé se vyčleňují z davu, přicházejí k tomuto člověku, zdraví jej, děkují, tisknou ruce, objímají jej a líbají. Na ulici, městečku, v kostele, na faře, před zámkem, na farním dvoře - tam všude se naskýtá tento osobní obraz. Letošní hody jsou jedinečné, neboť se konají na počest Josefa Trávníčka.

Drahý Pepi. Nedokážeme dost jasně a zřetelně sdělit, jak moc jsi pro nás důležitý, jak velmi jsme Ti vděčni za to, co pro nás děláš. Není to slyšet nahlas, o čem mezi sebou mluvíme, na co stále myslíme, čím nyní žijeme - jsme tak nějak omráčeni nenadálou situací, kterou si neumíme dost dobře připustit, a proto před ní jakoby uhýbáme.

Děkujeme Ti nejen za Hody, Ostatky, všechny ty velké i malé slavnosti, které se díky Tobě dějí. Vzácným způsobem naplňuješ prostor, v němž žijeme a my z něj můžeme čerpat, těšit se a inspirovat. Díky tomu, co píšeš a vyprávíš, můžeme nahlédnout hlubší významy místa, v němž žijeme i života a světa jako takového. Tvé dílo vepsané do písmen či do slov – zaznamenaných i slyšených, je vepsáno i do nás. Jsme šťastní, že jsi s námi, děkujeme za všechno. Jsme s Tebou a neseme si Tě v sobě. Prosíme i Ty nás v sobě uchovávej.

Pavla Dombrovská, Edita Zerrichová, Helena Vrchotová, Stanislav Karafiát, Luděk Vémola, Kateřina Bartošová Slámová, Miloš Sláma, Iveta Kalousková, Tomáš Tušer, Josef Machů, Martina Svobodová – Lacinová, Tereza Kutínová, Pavel Košťál, Anna a Ivo Kalouskovi, Kristýna Stejskalová, Luboš Schrámek

 

Rozhovor o hodech s Pepou Trávníčkem je v našem videu.

Celé video si můžete stáhnout zde.

 Fotografie z hodů jsou zde

Kategorie: 

Komentáře

Josefe, jsme s Vami a prosime o zazrak. Jirina a Pepa Jurickovi

Říkala jsem letos o hodech, že cítím to zvláštní souznění s generací předků, že stejně jako moje babička s dědou jsme šli v krojích do kostela a tancovali na náměstí a před kostelem ... tak kvůli tomu jsem to chtěla zažít :-) Po hodech jsem četla publikaci o Kostelíčku a dodávám k tomu, že vzácní lidé se stejně jako kaple rodí jednou za 100 let. Pepi, velký dík za to že jsi a myslíme na tebe! Martina a Lubor s rodinou

Pepi děkujeme za všechno. Kdo to nevidí co je zatím práce tak si řekne oblečou se jednou za rok a dělají slávu. Ale za tou slávou se toho skrývá mnohem víc . Jako třeba dlouhé hodiny a dny stání u žehlícího prkna abychom mohli vyjít do ulic a udělat parádu na ty naše Hode a to vše jenom díky Tobě a Jirkovi. Máme tě moc rádi a myslíme na Tebe a věříme v zázrak. Verča Vlastík a Terezka Kladivovi

Pepo vrať se nám dnes jsi měl pohřeb a už všichni cítíme že Líšeň bez tebe není ta naše Líšeň......Děkujeme za tvou práci,lásku a hlavně musím poděkovat za celý soubor Líšňáci a Líšňáček........ Děkujeme a až tam nahoře budeš mít volnou chvíli zhlédni k nám a podívej jak tancujeme Moravskou besedu podle tebe..... Naposledy děkuji