Úterý 07. února 2023
Vložil admin on November 18, 2009

obrázekHalloween - jako svátek - je velmi starý. Jeho historie sahá až ke Keltům. Tehdy se rok dělil na dvě období - období hojnosti a období zimy a hladu. Začátkem listopadu se Keltům zásoby úžily a nastávala pro ně špatná doba. Proto lidé první listopadový den uctívali Boha Mrtvých - Anwinna. Věřili, že této noci se zjevují duše mrtvých, a tak jim svítili na cestu lucernami vyrobených z dýní. Duchové se vraceli domů, aby za pomoci svých příbuzných překročili hranici Země Mrtvých. Živí se převlékali do starých cárů a pomalovávali si obličeje, aby do nich nevstoupili zlí duchové. Této noci se říkalo Samhain.

Od 16. století tak byl na světě nový svátek :" All Hallow´Day " čili Den všech blahoslavených. Předvečer tohoto svátku (31.10.) se jmenoval All Hallows´Evening, ve vesnickém slangu jednoduše Halloween. V dnešní době si lidé v Americe zdobí dům, vyrábějí dýňové svítilny a pečou koláče. Děti se převlečou za strašidla a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu nebo Vám něco provedu) a „koledují“ o sladkosti.

U nás se slaví Svátek Všech svatých 1. listopadu, tzv. Dušičky a má zcela jiný ráz. Lidé v tiché vzpomínce zapalují svíčky na hrobech svých zemřelých, věnují jim modlitbu nebo aspoň vzpomínku. 

            Přestože původní Hallows´Eve, tedy  Halloween byl rovněž připomínkou duší zemřelých, jeho současná podoba je zcela jiná. Dýňové svítilny dostaly tváře, které působily strašidelně a tak lidé tvořili strašidla další. Dnes svátek Halloween probíhá v anglicky mluvících zemích  jako karnevalová taškařice strašidel. Tato podoba svátku mrtvých se  mnohým lidem u nás nelíbí, ale přesto k nám proniká zároveň s obrovskou vlnou angličtiny a tím i anglo-amerických zvyků a koexistuje tady jako jakýsi karneval čarodějů. 

A tak se tento karneval dostal i do Líšně.

obrázekDne 8.listopadu 2009 se v Kulturním Centru Líšeň konala Hallowenská oslava, které se se zájmem zúčastnilo víc jak 130 návševníků. Celým nedělním programem děti provázela čarodějka dobrodějka Agáta a čaroděj dobroděj Velebín, kteří  ,,přiletěli“ z divadla NETRATRDLO = netradičně tradiční divadlo, které se nachází ve Štěpánově nad Svratkou a představení pořádně rozproudili: kouzlilo se, tancovalo tak, jak to na takovém „hallowenském sletu“ má být.

Na pódiu se vystřídali malí i velcí soutěžící, kteří se vrhli na soutěže v nafukování balónků, pouštění joja, malování obrázků s hallowenskou tématikou, vše s plným nasazením. Všechny soutěže byly vyhodnocovány a odměňovány sladkými cenami (bonbóny, lízátky, oplatky). I rodiče se rádi zapojili do tanečního ,,čarodějnického“ rejdění v sále a děti při soutěžích hlasitě povzbuzovali. Poděkování za uskutečnění celé akce patří Mgr. Haně Baldelli, ředitelce KC Líšeň a Miloslavu Koubkovi – produkčnímu, který měl organizaci na starosti. Věříme, že díky velkému zájmu se stane Hallowen tradiční oslavou i v dalších letech.

 obrázek obrázek obrázek obrázek

obrázek obrázek obrázek obrázek

obrázek obrázek obrázek obrázek

obrázek obrázek obrázek

Kategorie: