Úterý 07. února 2023
Vložil admin on October 12, 2009

obrázekŽeleznobrodský truhlář Ladislav Sluka – Kocour Pozdnický obohatil výstavu středověkého nábytku v Brně

Replika rozměrné gotické postele se zlatě zdobenými nebesy a vyřezávanými policemi patří k největším exponátům nevšední výstavy středověkého nábytku, skla, keramiky a kožených doplňků. Umělecký truhlář Ladislav Sluka ze Železného Brodu uspořádal tuto výstavu ve spolupráci s Kulturním centrem Líšeň v Dělnickém domě, na Klajdovské ul. 28. Do moravské metropole dopravil nejen gotické lůžko, ale také neméně zajímavé řezbářsky zdobené gotické křeslo s ručně hoblovanými výplněmi, které mimo jiné vzniklo z 11 metrů trámů. Výstava zahrnuje i rozpracovaný oltářík s malbami podle dochovaného gotického originálu.

Brněnská výstava nazvaná Medieval Furniture – Středověký nábytek a vybavení –chce ukázat návštěvníkům krásu a funkčnost starých výrobků, které provázely naše předky v dávných dobách. Tvůrci své exponáty vytvořili podle dochovaných kreseb, původními - převážně ručními technologiemi a s použitím klasických materiálů.

Třicetiletý autor ze Železného Brodu je už v pořadí třetím uměleckým truhlářem v rodině Sluků. Výrobu dřevotřískového nábytku vyměnil hlavně za restaurátorské práce s použitím dřeva, kostního klihu, šelaku a včelího vosku. K jeho významným zakázkám patří restaurování rozměrného nábytku pro hrad Valdštejn v Českém ráji, jeho dílem je také citlivě zrestaurovaný nábytkový soubor v Památníku Bedřicha Smetany v Obříství.

Vernisáž výstavy se uskuteční v pondělí dne 12. října 2009 v 18.00 hodin v Dělnickém domě v Brně – Líšni, Klajdovská 28.

Netradiční výstava středověkého nábytku a dalších výrobků potrvá až do 30. října 2009. Výstavu je možné shlédnout každý všední den od 9:00 do 16:00 hodin, o víkendech po telefonické domluvě na tel.: 544 210 136 nebo 739 303 962.

 

Mgr. Hana Baldelli

(ředitelka KC Líšeň)

obrázek

Naše video z akce

Kategorie: