Úterý 10. září 2024
Vložil admin on June 13, 2012

Festival Líšeň sobě IIIVe dnech 24.-27.5.2012 ožila naše městská část Brno-Líšeň nezvykle pestrobarevnou sérií akcí.
 
Vše začalo ve čtvrtek v Dělňáku slavnostní atmosférou při vernisáži výstavy „Líšeňské snění“. Svá sochařská díla představili Martina a Jiří Netíkovi. Sama výstava působila opravdu snovým až meditačním dojmem.

Příjemný pocit z výstavy byl po té vystřídán rozpaky z ne příliš vydařené veřejné debaty na téma „spolky a radnice“. Myslím, že bylo skutečně hodně prostoru věnováno oficiální německé delegaci (asi až z přehnané zdvořilosti) a tudíž na následnou samotnou diskuzi už nezbylo mnoho času, sil, ani chuti.
Druhý den festivalu se dění přemístilo do Salesiánského střediska mládeže a jeho bezprostředního okolí. Děti si mohly v dílničce vyzkoušet jednoduché, ale překvapivé fyzikální pokusy. Dospělí si mezitím mohli vychutnat zahájení poetické výstavy „Odlesky“ Kláry Maliňákové a Veroniky Bílkové. Souběžně byl zahájen turnaj ve stolním tenise „ O putovní pohár Dona Boska“, takže i sportovci si přišli ten den na své.
   
Další část programu již probíhala v exteriéru „Saleska“. Veselá pohádka „A je to tady… vyplouváme“ pobavila hlavně dětské publikum. Pro hudební fanoušky zahrála blues-rocková kapela Crossroads. Nejvíce pozornosti však připoutala následná divadelní „rošáda“ (nebo rošťárna?) Spolku sešlých – Commedia dell’arte. Zdálo se, že se během odlehčeného představení baví děti, dospělí i samotní protagonisté. Závěr pátečního večera patřil písničkám a poezii interpretů Tomáše Uřídila a Josefa Machů.

Sobota byla také velmi rozmanitá. Dopoledne se otevřely dnes už tradiční Farmářské trhy v prostoru nad zastávkou Jírova. Nakupování tentokrát zpestřila svým vystoupením Cimbálová muzika Milana Horvátha. Stejnou dobou probíhal na hřišti Salesiánského střediska mládeže Volejbalový turnaj smíšených družstev.
   
V odpoledních hodinách byl v ulicích staré Líšně k vidění průvod krojovaných a průvod sokolů. Následovala přehlídka domácích národopisných souborů (Líšňáci atd.) a tanečních skupin (TJ Sokol Líšeň) v Dělňáku. Tato část programu se také těšila velkému zájmu diváků.
   
Po té nastal rychlý přesun. Ostatní aktivity totiž probíhaly u sokolovny.
Pro děti zde byly připraveny  všemožné soutěže. Jednotlivá stanoviště zajistili členové a pracovníci TJ Sokol Líšeň, ČTU Kamzíci a Klokánku. Děti si užily i divadelní pohádku The Bear, Eagle and the Fish, kterou připravili žáci ZŠ Holzova pod vedením paní učitelky Ondrejechové. U jarmareční komedie (Malé divadlo kjógenu: Svatý Jiří) se zasmáli  děti i dospělí. V podvečer pak pódium obsadila multižánrová cimbálka Baobab, kterou navzdory pokročilých večerním hodinám nechtělo poslechu a tance chtivé publikum „propustit“.

   
Závěrečný den (neděle) byl před polednem zasvěcen fotbalu. Na stadionu SK Líšeň proběhl zápas členů SK Líšeň a SK radnice Líšeň. Zápas skončil pěkným výsledkem 1:0,
(míč skončil pouze jednou v brance SK radnice).
   
Poslední část přehlídky umu líšeňských spolků a osobností se konala odpoledne v romantickém prostředí parku líšeňského zámku. Velice příjemný hudební zážitek dopřála posluchačům originální violoncellistka Eva Gina. V parku byly ke zhlédnutí také mnohé výtvarné práce, především ateliéru Studánka (výborně do zámecké zeleně zapadly obrovské hmyzí plastiky z drátěného pletiva). O zábavu pro děti se postaralo RC Pastelka. Ukázku orientálního tance předvedla zkušená tanečnice Denisa Belcredi. Potom se mohli zájemci o klasiku přemístit do obřadní síně zámku, kde se konal Sváteční koncert žáků hudebního oboru ZUŠ A. Doležala. Od páté odpolední hodiny pak přítomné bavila  rozverná šermířská pohádka Tři princové v bedně. Samostatnou kapitolou bylo profesionální vystoupení brněnského klezmer souboru Ha Chucpa (židovská hudba, jidiš, hebrejské písně). Se souborem si zazpívala i  „domácí“ Pavla Dombrovská. Na poslední chvíli se na pódium dostal i diváky oblíbený a očekávaný Josef Trávníček, který dokázal snad nemožné – velmi poutavě a svěže předčítat z líšeňské kroniky. Celý festival uzavřelo temperamentní a emočně laděné představení divadla Líšeň Princezna Tma. Pod režií Pavly Dombrovské účinkovali romští muzikanti a tanečníci.

Celkový dojem z průběhu festivalu byl moc příjemný a optimistický. Je dobře, že se akce konala pod záštitou radnice – starosty MČ Brno-Líšeň Břetislava Štefana, který se skutečně i s dalšími členy místního zastupitelstva téměř všech akcí osobně účastnil. Ovšem hlavní dík patří za bezchybně odvedenou práci jednotlivým členům občanského sdružení Líšeň sobě. A nezbývá než právě jim (ale také nám – jen zúčastněným) popřát nasbírání mnoho sil a podpory na organizaci dalšího ročníku Líšeň sobě IV.

Alžběta Chalivopulosová

Fotografie z festivalu Líšeň sobě III

Kategorie: 

Tags: