Pátek 14. června 2024
Vložil admin on October 16, 2012

 Luděk ŠmerdaPracovníci klubu Likusák, který působí pod hlavičkou organizace Ratolest Brno, zahájili od října spolupráci se Střední školou strojírenskou a elektrotechnickou Trnkova. Hlavní snahou je prevence rizikového chování dětí a mládeže. Pracovníci budou za studenty docházet přímo do areálu školy, nabízet poradenství, ale také řadu preventivních a volnočasových aktivit. V oblasti terénní práce s dětmi a mládeží jde v České republice o výjimečný projekt.

 

 Služby Nízkoprahového klubu Likusák jsou určeny dětem a mládeži z městských části Líšeň a Vinohrady, kde se nachází také Střední škola strojírenská a elektrotechnická Trnkova, Brno, Trnkova 113. „Na základě našich mnohaletých zkušeností s terénní prací jsme vypozorovali, že velké procento našich klientů studuje tříleté obory s výučním listem. Rozhodli jsme se proto oslovit místní střední školu a učiliště Trnkova s tím, zda by nám poskytla prostor oslovit studenty přímo v areálu školy,“ vysvětlil vedoucí služby Martin Holiš z Ratolesti Brno.

Po několika úvodních schůzkách s ředitelem školy Ing. Romanem Molišem a za účasti celého pedagogického sboru, zahájili pracovníci klubu Likusáku testovací terénní provoz, který v současnosti probíhá dvakrát týdně v době, kdy je v rozvrhu vyhrazena přestávka na oběd. Studenti tak mají možnost zcela anonymně sdílet s pracovníky své starosti a trable, poradit se, jak z nich ven, a zároveň dostat nabídku různých preventivních i volnočasových aktivit, které Likusák nabízí.

„Jednou z výhod terénních pracovníků je možnost pracovat s lidmi, kteří chtějí zůstat z jakýchkoli důvodů v anonymitě. Stejně důležitá je pak i větší neformálnost vztahu terénního pracovníka s mladým člověkem, než je možné mezi pedagogy a žáky. Často to vede k větší otevřenosti dětí, které se ocitají v nepříznivé životní situaci,“ dodal Martin Holiš.

Významným bodem spolupráce je i možnost společné konzultace pedagogů a terénních pracovníků nad řešením společensky nežádoucích jevů, které děti a mladé lidi ohrožují. Více informací najdete na www.ratolest.cz.

 

Kontakt:

Bc. Martin Holiš, vedoucí klubu Likusák
773 838 651
martin.holis@ratolest.cz

Mgr. Jana Běhalová, PR a média
774 682 776
jana.behalova@ratolest.cz

Kategorie: