Čtvrtek 18. července 2024
Vložil vlisni.cz on September 06, 2016

Netradičně vysoká májka ozdobila líšeňské náměstí Karla IV. Nad zemí ční 25 metrů. „Je to můj splněný sen,“ popisuje letošní stárek Jaroslav Štefec.
Hody se letos v Líšni konaly první zářijovou sobotu. Den před tím se lidé sešli na předhodové zábavě, která má už čtvrtým rokem za cíl propojovat folklórní tradice staré Líšně se současnou kulturou.

Samotné hody se nesly v tradičním duchu, po mši a požehnání od faráře získali stárci a stárky od starosty hodové právo, krojovaní předvedli moravskou besedu a až do rána se pokračovalo v tanci před líšeňským zámkem. „Na večerní zábavu padlo všech 500 lístků, takže nejen májka, ale i účast byla nejvyšší za poslední roky,“ upřesnil líšeňský starosta Břetislav Štefan

Kategorie: 

Komentáře

Zdravím, přijel jsem do Líšně zrovna v době hodů na návštěvu a musím konstatovat, že sice pěkná akce, ale špatné dopravní značení:( Od známých jsem se sice dozvěděl, že vše bylo vyznačeno už v pátek, ale nevím kam se tedy v sobotu podělo? Možná je to otázka na osoby z týmu "Pomáhat a chránit"! Přeji ještě lepší hody do budoucna.

Je to pravda, řízení dopravní situace v době kdy přicházel krojovaný průvod k máji bylo chaotické, jestli vůbec nějaké bylo. Auta byla pouštěna proti průvodu za přihlížení policistky a před pohostinstvím u Švehlů se pak musela otáčet. Je to letitý problém líšeňských hodů a nikdo není schopen s tím na tu chviličku něco udělat a nekompromisně to vyřešit.

Doprava:
Takto masivní průvod (hody, masopust) trvá od Setínkvýho na městečko cca 1,5 hod. V tu dobu dohodnout s dopravním podnikem snížení frekvence autobusů na dotčené trase o 50% (50% problémů s autobusy se tím vyřeší). A když se průvod blíží k náměstí nebo se tam přímo vykytuje, autobusy do (z) Mariánského (jsou to třeba jen 4 vozy za dobu trvání akce) poslat zkratkou bez parkujících vozidel pod samoobsluhou (vyřeší to dalších 25% BUS-problémů). Někdy v minulosti už myslím o hodech autobusy pod Karlem takhle úspěšně jezdily.

Hody:
Naprostá senzace. Krásní krojovaní. Fantastické koláče. Jako vždy bezvadná atmosféra na farním dvoře. Špica skákací hrady a loutkové divadlo. Vyšlo počasí! Excelentní Kameníkovi muzikanti (od pořadatele je nelidské objednat si kapelu od 14 do 02 hod., to z hlavy muzikanta nemohlo být). A 3 cimbálky, není to přehnané?

Všude čtu, jak se líšeňské hody vydařily, ale po shlédnutí záznamu z posledního zastupitelstva jsem si udělal jasnou představu o tom, jak vysoká májka splnila sen stárkovi (možná jeho ego jásá), ale vlastní ukotvení (díra, beton, železo = vlastně obdoba pražského tunelu Blanka) stálo obyvatele Líšně cca 250 tis. Kč!!! To snad nemyslíte vážně páni zastupitelé a pane stárku. Pan starosta se sice vše snaží zahrát do autu tím, že to bude i místo na "vánoční strom", ale ten se do těchto míst kvůli okolním stromům moc nehodí. Když už jsem si myslel, že mne nic nepřekvapí, tak pozoruji milionovou investici do nafukovací haly SKL (maskovanou i školou) na hřišti ZŠ Novolíšeňská (více jak 3 mil. Kč). Všichni chválí p. Hladiše za připravený projekt, ale pak se vynoří otázka záruky na nově zrekonstruované hřiště vs. ukotvení haly. Nikoho nenapadlo, že vybudováním nafukovací haly /prodloužení doby užívaní přes zimu/ výrazně zkrátí výdrž vlastního povrchu....stáčí, aby si radní a hlavně p. Hladiš zjistili informace z míst, kde tento systém provozují, ale to se p. Hladišovi a SKL nehodí do plánů. No a nakonec celého zasedání se o slovo přihlásí líšeňská "sojka" Dombrovská se svojí politickou agitkou před volbami. Její pochvala odstoupivších zastupitelů je více než účelová. Milá p. Dombrovská byl bych strašně rád, aby se příště po hodech nepovalovaly min. ještě týden zbytky po hodech po okolí a nevábně vypadají poutače na Vámi organizované aktivity nehyzdili náměstí a jiná zákoutí apod. Myslím si, že úklid je nezbytnou součástí a i propagace aktivit by neměla připomínat upoutávky na cirkus (i když jste principálka).....děkuji.

Musím říct, že ta cena mne taky ohromila.....nicméně prošla jsem celý rozpočet i statický návrh a vzpomínala, jak vypadal výkop a došla jsem k závěru, že je ta cena +/- v relacích. Pokud to bude využito na ty vánoce a bude to korespondovat s plánovanou úpravou náměstí....tak to tak prostě je no...aspoň bezpečný stojan, Jinak se nedomnívám, že je to na ty vánoce nevhodné - jsou tam jehličnany už teď ...

Právě proto že jsou tam už nyní dlouhodobě neudržované jehličnany, tak to dovezený vánoční strom nezachrání! Vzpomeňte si na hrůzu, resp. imitaci vánočního stromu loni!
Já mám informace, že rozpočet mohl být poloviční........

Mate pravdu, podle projektu to sedi a to je cely problem. Slo to vyprojektovat tak, ze cena mohla byt 60tis :-)

Tak ten projekt bych rád viděl. Pokud tam půjde májka jako letos, tak ten projekt můžete i s výpočtem zveřejnit tady na portálu :-)

Vážím si Tvé práce i nezištné kritiky,
pokud dokážeš stavět „podstavce na májku“ v takové kvalitě a staticky bezpečně, např.: podle odborného projektu Ing. Jana Koláčka Ph.D., který přednáší na vysokém učením technickém v Brně , tak mi to oficiálně potvrď – projekt zapůjčíme okolním obcím a za 60 tis. se zakázky pro Tvou stavební firmu jen pohrnou. Tady v Líšni to řešíme podle zákona, výběrovým řízením a podle pravidel, která jsou jasně nastavena, aby byla transparentní, otevřená a nediskriminační - ty pravidla jsme nastavovali spolu a jsou jedny z nejtransparentnější v celým Brně a možná i v republice - stále se jimi řídíme a jsou dobrý.
Břetislav Štefan

Ten zpracovaný rozpočet k uvedenému VŘ odpovídá v plném rozsahu projektové dokumentaci,neobsahuje žádné "nadlepšující" položky (stavební rozpočty zpracovávám již 30let)
Jedinou otázkou pro mě zůstává - při nejtransparantnějších parametrech výběrových řízení v Brně - zdali je opravdu i "nejtransparantnější oslovení vybraných firem pro zakázky malého rozsahu? .

Jo, já souhlasím s panem Štefanem. Taky myslím, že ten kdo příjde s takto úsporným řešením, tak tady na Jižní Moravě vydělá majlant. Hlavně aby teda nesl tvůrce za dílo záruku v plném rozsahu, protože kdyby se základ nebo mája náhodou vyvrátila a někoho zabila či vážně zranila, tak nevím zda poškozeným bude stačit uspořených necelých 200tis.

Majlant nevydělá, protože to skoro každá dědina má dávno vyřešené, ale nevím o žádné, která to dělala za čtvrt mega :-)

Tak podložte své tvrzení pane Hrazdíro konkrétními čísly, podmínkami a lokalitami - ať to není jen jedna paní povídala .....Buďte konkrétní!
Třeba to ten statik příliš předimenzoval a dá se toto napadnout u něho. A ostatním z radnice, pokud tam ta chyba statika je, bych to, že ji tam nevidí nevyčítala, já ji tam taky nevidím (a ani nehledám) a to jsem z té statiky v pravěku byla nucena dělat i nějaké zkoušky. Ať to oponuje zodpovědně ten, kdo má na statiku autorizační razítko, argumenty nestatiků jsou jen pocitovou záležitostí jednotlivců ......

Ale Břeťo, prosím k tématu, nemám pocit, že bych zde psal něco o výběrovém řízení ;-)
A neboj, "podstavce na máju" dělat nepotřebuji, mám dost jiné práce :-)

Právě proto, že už tam jehličnany jsou, mi připadá nesmyslné každý rok kácet někde strom, vozit ho do Líšně a stavět hned vedle jiného jehličnanu, který, když se nazdobí celý a ne jenom půlka (jako loni), bude vypadat docela pěkně.

To jste mluvil s nějakým statikem co přepočítal z dlouhé chvíle ten staťák pane Novotný? Protože s tím staťákem co je tam přiložen to v zasadě sedí. Spíš vím. že tam dali ještě víc betonu než museli, ale cenu už měnit nemohli. Co jsem si všimla, tak to vybetonovali jako jeden kvádr. Celý projekt jsem tam nenašla. Nicméně ve stavařině dělám, tak si ty věci co tam patří dokážu představit... Ale ono je to jedno, z hlediska stavařiny je toto frcek. Ty firmy na tom nezbohatly.Dle mého jediná úspora by mohla nastat, kdyby se to dělalo zaráz s celým náměstím, ale kdo-ví kdy to se bude dělat, obávám se, že to tak rychle nebude......a možná to taky proběhne na etapy.......

Dobry den,
prosim o vecnou debatu veškeré podklady, včetně metodiky, nabídek atd. je zveřejněno na webu radnice, zde http://www.brno-lisen.cz/obri-majka-starkuv-splneny-sen-a-jeji-naklady-v...

Ano, s přicházejícím adventem jsem se dočkali slibovaného využití jámy pro májku a na Nám. Karla IV. svítí PARODIE na vánoční strom. Jediné co o loňska změnilo je množství světýlek a hvězda na vrcholu. Co zůstalo stejné je jednostranné ozdobení a to jen směrem k autobusovým zastávkám. No, není se čemu divit, když vzhledem stávajícím dřevinám tam moc místa není! Můžeme si položit otázku: KOMU JSTE TÍM SPLNILI SEN?

Osvětlení vánočního stromku na nám. Karla IV. je opravdu jako z Kocourkova. Firma jej na účet radnice hezky nazdobila, ale jen z půlky. Vážení páni radní, taky si doma pověsíte všechny ozdoby co máte na nejviditelnější půlku stromku a zbytek necháte holý? Ani týden po stížnosti pisatele nade mnou s tím nebylo možné nic udělat? Jaká radnice, takový strom (i ten loňský).

Před pár dny proběhla na téma výzdoba stromku diskuse na FB a pán starosta přislíbil, že se stromek dozdobí. Tož budeme doufat.
Jinak mně se líbí stromek a ozdoby moc, ale polovičaté vyzdobení je to fakt divné ....

Tak stromek už svítí celý!
Sice je malinko poznat, že v místech, kde byl vyzdoben prvně jsou světýlka o něco hustěji, ale možná si toho většina nevšimne a věřím, že příští rok to už bude souměrné. :)

Za mě dobrý, vánoční strom na náměstí Karla IV. má konečně po letech hezké osvětlení, ne jen modré bludičkovité světla jako tomu bývalo. Jinak si ale myslím, že když už máme takový krásný strom, tak by stálo za to příště udělat pořádnou slavnost rozsvícení vánočního stromu, tak jako to dělají v jiných městských částech, spojenou s předvánočním jarmarkem, hudbou atd.

Supr nápad se slavností, škoda, že už není upravené, aby tam byl nějaký solidní bezpečný shromažďovací prostor. Dokážu si představit, že se tam mohou pěkně presentovat školy, školky, zájmové kroužky v Líšni ....možná udělat u toho sbírku na tyto školy nebo na projekt třeba pod názvem "Zvelebme si Líšeň", z kterého by se třeba mohl zainvestovat (nebo opravit) nějaký obecní mobiliář, jako jsou lavičky, prolízky a tak.....třeba aktuálně do té zahrady na Orlovně.....

...vypadlo mi slovo náměstí ......škoda, že už není upravené náměstí :)

U každého ze stromů (náměstí a křivice u radnice)? Podle mne je ideální prostor u radnice a ne na náměstí. Jenže to zase není reprezentativní strom, ale paní PD Vám třeba jeden postaví v zahradě Orlovny a připraví pohoštění v neexistující kavárně:)

To je roztomilé, jak na mně pořád myslíte, pane p. Novotný... A jaká jsem to ve Vašich představách spajdrmenka! "Stavím stromy" v zahradě, vařím kafe v "neexistující kavárně"... nechcete se se mnou seznámit osobně, že bychom to jako probrali?

Děkuji za nabídku, ale nechci si kazit advent!:)

Vánoční a Novoroční oslavy proběhly na radnici pravděpodobně ve velkém duchu. Dosud se z nich asi radní nevzpamatovali. Protože proč jinak ta "vánoční" výzdoba v podobě řetězů světel ještě nyní v únoru?

Já nevím, nepatří ta výzdoba náhodou pod Potrefenou husu? .....a skoro si říkám - nesvítí to tam furt?

Ověřeno - tak Huse to nepatří, prosvěcuje to Radnice ......

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.