Středa 07. června 2023
Vložil vlisni.cz on April 19, 2016

Líšeňské kulturní centrum přišlo o ředitelku. Margarita Rumenová na vlastní žádost končí ve funkci. Jaké budou další kroky radnice, zůstane KCL zachováno a co by měl případně splňovat nový ředitel? Současnou situaci v KCL poodhalil radní zodpovědný za kulturu v Líšni Petr Štědronský.

Kategorie: 

Komentáře

Neshoda se zřizovatelem ohledně směrování Kulturního centra Líšeň - uvedla Margarita Rumenová jako důvod své rezignace. Více bychom se zřejmě dozvěděli z článku, který napsala do červnového vydání Líšeňských novin, kdyby ovšem redakční rada LN nerozhodla o jeho neuveřejnění.

Komise jsou důležité, to už jsem pochopil při jiné příležitosti a s jinou komisí, ale možná by mohla pí Rumenová zveřejnit článek na tomto serveru...

V rozhovoru mne velmi zaujala pasáž o tom, že se teprve budou definovat požadavky na fungování KCL, tedy to, co od něho jeho zřizovatel (tedy MČ) vlastně očekává. Pokud doteď fungovalo KCL (resp. bylo nuceno fungovat) bez tohoto základního dokumentu, pak není divu, že vznikají neshody o tom, co má KCL dělat a co ne... Nějaká komise by se nad tím měla zamyslet, především ta, co vybírala ředitele KCL před dvěma lety.

Zpětně bych komisi, která vybírala ředitele KCL před necelými třemi lety, z ničeho neobviňoval. KCL má účel zřízení a předmět činnosti uveden ve zřizovací listině. Ovšem s nástupem paní ředitelky Rumenové se ukázalo (alespoň podle mého názoru), že obecná definice není optimální. Zkusím stručně vysvětlit proč. Paní ředitelka vyhrála výběrové řízení mimo jiné na základě předložené koncepce KCL. Celkem oprávněně se domnívala, že tuto koncepci má ve své činnosti naplňovat. Jenže důraz v ní byl kladen na nové projekty. Výsledkem bylo, že KCL organizovalo velké množství sice zajímavých akcí s velkou uměleckou hodnotou (např. Filipínští hudebníci), kterých se ale zúčastňovalo málo diváků. Naproti tomu (a opět si dovolím svůj pohled na věc) paní ředitelka dostatečně nevyužívala k činnosti místní kulturní potenciál, její primární cíl byl otevřít Líšeň různorodým umělcům. Což není primárně špatně, pokud by ovšem byly tyto akce navštěvovány. A právě na základě této zkušenosti a s vědomím, že se jedná o důležité téma, jsem si dovolil předložit k veřejné diskusi materiál, který má ambici konkretizovat činnost KCL s akcentem na místní kulturu (materiál bude také zveřejněn zde na portálu). Považuji za důležité, abychom se většinově shodli na směřování KCL a můj návrh k tomu je, aby bylo deklarováno, že prostřednictvím KCL bude rozvíjena místní kultura. To ale samozřejmě nebrání tomu, aby KCL rozvíjelo aktivity nezávislé na místní kultuře. Pár drobností se v této oblasti už podařilo, například už dnes mohou místní organizace využívat ke své činnosti zdarma objekty ve správě KCL (Dělňák a Kotlanka). Právě upřesněná definice budoucího fungování KCL bude podkladem pro zadání výběrového řízení na ředitele/ku KCL, aby uchazeči byli co nejpřesněji informováni o záměrech zřizovatele.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.