Pondělí 06. února 2023
Vložil admin on May 21, 2012

Líšeň sobě24. - 27. května 2012, Brno-Líšeň
/nádvoří a park líšeňského zámku, Dělňák Líšeň, Salesiánské středisko mládeže, Stadion SK Líšeň, Sokolovna, zastávka Jírova/

Pořádá: Líšeň sobě o.s. /divadlo Líšeň, Rodinné centrum Pastelka, Národopisný soubor Líšňáci, portál vlisni.cz/
Spolupořádají: MČ Brno-Líšeň, Salesiánské středisko mládeže, rodina Belcredi, KC Líšeň, TJ Sokol Líšeň, SK Líšeň, Ateliér Studánka a další spolky a osobnosti.
Festival se koná pod záštitou starosty MČ Brno-Líšeň Břetislava Štefana.

Kulturní a společenský jarmark Líšeň sobě proběhne v Brně-Líšni už potřetí. Letošní ročník nabízí v termínu 24.-27. 5. opět výběr z tvorby především s Líšní spjatých autorů a souborů, prezentaci činnosti spolků i debatu o živém líšeňském tématu.

Z původně komorní akce se loni festival rozrostl do podoby celolíšeňského festivalu. Jeho cílem je představit aktuální dění v oblasti místní kultury, činnosti spolků i společenského a politického života. Chce propojovat osobnosti, organizace i jejich aktivity, chce být impulsem pro oživení komunity.

S organizací festivalu úzce souvisí vznik nového občanského sdružení Líšeň sobě, které je letos jeho hlavním pořadatelem. Jádro sdružení zatím tvoří divadlo Líšeň, Rodinné centrum Pastelka, Národopisný soubor Líšňáci a portál vlisni.cz.  Členové sdružení spolupracovali už řadu let na pořádání drobných akcí, v minulých dvou letech společně organizovali líšeňský kulturní jarmark, letos na začátku roku také poprvé Líšeňské ostatky. Společná činnost začala přesahovat oblast působnosti jednotlivých organizací a orientovat se na „celolíšeňská“ témata. Vznik sdružení je logickým vyústěním dosavadní společné práce jeho jednotlivých členů.

Základ letošního festivalu tvoří opět koncerty, divadelní představení a výstavy. Festival chce představit významné osobnosti žijící v Líšni, jejichž tvorba má mezinárodní ohlas, přesto ale není v Líšni dostatečně známá – letos sochaře Jiřího a Martinu Netíkovi. Výstava jejich soch bude zahájena ve čtvrtek v Dělňáku Líšeň.
V průběhu čtyř dnů bude možné vidět například Commedii dell´arte s Gabrielou Štefanovou, Pavlem Liškou a dalšími, Malé divadlo kjógenu a jeho jarmareční komedii Svatý Jiří nebo novou inscenaci divadla Líšeň Princezna Tma, která vznikla ve spolupráci s romskými tanečníky. Židovské písně a klezmer bude hrát Ha Chucpa, v sobotu k poslechu i tanci multižánrová cimbálovka Baobab, představí se i dosud méně známí líšeňští muzikanti.
Součástí programu bude tradiční diskuse „Líšeň u hranatého stolu“, tentokrát na téma Spolky a radnice. Opět nebude chybět národopisná slavnost, prezentace spolků, farmářské trhy a bohatý program pro děti. Opomenuty nezůstanou ani sportovní aktivity – své síly změří při fotbalovém utkání členové SK Líšeň a představitelé obce – SK Radnice Líšeň.
Podrobný program: http://www.divadlolisen.cz/foto/novinky/LS_ban.pdfnebo na stránkách portálu vlisni.cz

Vstupné na Líšeň sobě je dobrovolné.
V případě nepříznivého počasí jsou pro akce probíhající venku zajištěny náhradní prostory.

Kontakt:
Kateřina Slámová Bartošová, produkce@divadlolisen.cz, 728 898 500
Pavla Dombrovská, pavla@divadlolisen.cz, 602 734 447

Podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Jihomoravský kraj, statutární město Brno, MČ Brno-Líšeň.
Sponzoři: SUEZ Environnement, DMG obchodní a stavební s.r.o., Remo elektro, www.byty-hornikova.cz, Ekostav – ZTI, s.r.o.

Činnost divadla Líšeň a Národopisného souboru Líšňáci se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.

Kategorie: 

Tags: