Čtvrtek 25. července 2024
Vložil admin on October 30, 2008

M.KřížMartin Kříž, JUDr., (* 14.11.1841- † 5.4.1916)

právník, moravský speleolog-paleontolog a archeolog

Martin Kříž se narodil 14.listopadu 1841 v Brně Líšni na nám. Karla IV. v domě č. 12. Dnes je tento dům po rekonstrukci a má postavené patro, ale mnozí si jistě vzpomenou na přízemní domek s pamětní deskou, věnovanou líšeňskému rodákovi.

Martin Kříž začal studovat na gymnáziu v Brně a později práva v Praze. V roce 1871 byl povýšen na doktora práv. Publikační činnost započal v roce 1863, kdy přeložil polské dějiny pod názvem „Večery pod lípou". Od roku 1864 směřovala jeho činnost k samostatnému, vědeckému badání.

Téhož roku se spustil až na dno propasti Macocha a strávil tam dva dny a jednu noc. Od roku 1878 se věnoval převážně průzkumu jeskyní v Moravském krasu. Při archeologickém průzkumu jeskyně Kůlna (součást veřejně přístupné Sloupsko-Šošuvské jeskyně) v šachtě XV v hloubce cca 5m objevil neznámou jeskyni, kterou dělníci prozkoumali a objevili další 58m dlouhé prostory. Po tomto průzkumu byla jeskyně, respektive vstup opět zasypán. Později byl vstup opět vykopán a prostory jeskyně jsou nyní stále podrobovány průzkumu Českou speleologickou společností. Především spodní patra jeskyně Kůlna, nesoucí název Křížovy jeskyně.

Ve fotogalerii vám přinášíme exkluzivní fotografie této veřejnosti nepřístupné jeskyně.

V období let 1890-1801 Martin Kříž provedl první archeologický průzkum líšeňské oblasti Staré Zámky, které jsou význačnou archeologickou lokalitou nad údolím Říčky.

Od roku 1893-1897 prováděl průzkum význačného mamutího naleziště u Přerova na Moravě.

Martin Kříž také publikoval mnoho článků a publikací.

Ždánický notář Martin Kříž zemřel 5.4.1916.

V roce 1927 byla na jeho rodném domě v Brně-Líšni odhalena pamětní deska s jeho podobiznou a textem: „Zde se narodil roku 1841 slovutný archeolog Dr. Martin Kříž, badatel Moravského krasu."

Dnes již pamětní deska na nám.Karla IV č.12. není, ale bude umístěna na líšeňském Dělnickém domě, na ulici Martina Kříže.

Vstup do fotogalerie

Jeskyně Kůlna - informace

Křížovy jeskyně - informace

 

Kategorie: