Pátek 14. června 2024
Vložil vlisni.cz on July 07, 2020
nám. Karla IV

Byla vyhlášena architektonická soutěž o návrh pro nám. Karla IV. Podmínky najdete na profilu zadavatele veřejných zakázek (odkaz viz níže) a také v přiložených dokumentech.

V listopadu loňského roku se k tématu konala poslední veřejná debata na radnici, kde bylo představeno zadání soutěže. Z debaty nevzešly žádné zásadní připomínky, a proto jsme se pustili do formálních kroků přípravy ve spolupráci s Českou komorou architektů (ČKA). Byla sestavena odborná porota, která celou soutěž řídí a určí pořadí vítězných návrhů. Do ní se nám podařilo získat opravdu zvučná jména architektů, kteří mají bohaté zkušenosti s řešením veřejných prostranství i mezinárodní rozhled. Předsedou poroty je prof. Ing. arch. Ivan Koleček, který dlouhodobě žije a pracuje ve Švýcarsku. Dalšími odbornými členy jsou doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, který navrhl mnoho rekonstrukcí náměstí, několikrát oceněná městská architektka Litomyšle Ing. arch. Zdeňka Vydrová a také oceňovaný Ing. arch. Pavel Jura. Náhradníky nezávislé části jsou Ing. arch. Lukáš Pecka, Ph.D. a Ing. arch. Rudolf Grimm. Tzv. „závislými“ členy a náhradníky, tedy reprezentanty radnice, jsou starosta, místostarostové a předsedové Komise dopravy a Komise životního prostředí a veřejného prostoru.

V červnu byl návrh soutěžních podmínek a zadání schválen Radou a Zastupitelstvem městské části Brno-Líšeň, kde získal podporu téměř všech zastupitelů. Jedná se o završení mnohaletého procesu diskusí mezi občany, představiteli městské části, architekty a dalšími odborníky, který byl podpořen i několika studiemi. Jsem rád, že tento projekt má podporu napříč politickým spektrem, protože jeho realizace není věcí jednoho volebního období.

Soutěž bude probíhat dvoukolově, přičemž termín pro odevzdání soutěžních návrhů v prvním kole je 23. října. Následně porota vybere maximálně šest nejlepších koncepcí, které budou dopracovány v druhém kole. Celkové výsledky bychom měli mít v únoru příštího roku. S vítězem soutěže pak radnice uzavře smlouvu na zpracování územní studie celého řešeného území a stavebního projektu pro rekonstrukci samotné plochy náměstí (plocha A). V plochách B a C budou navrženy budovy v základních hmotových obrysech včetně vstupů, uliční čáry apod.

Co a jak má být architekty řešeno, včetně dopravy, občanské vybavenosti či zeleně, je popsáno v přiloženém zadání soutěže. Cílem je ve zkratce vytvořit uprostřed Staré Líšně lepší prostor pro život, pro chybějící služby, odpočinek i společenské aktivity. Který bude dobře dopravně napojen, ale doprava nebude dominantním rysem náměstí.

Přál bych si a věřím, že silná porota přitáhne zájem těch nejlepších architektů, aby se do soutěže přihlásili a my měli na výběr hodně kvalitních návrhů.

Martin Příborský, II. místostarosta

Přílohy:

  • Zadání
  • Soutěžní podmínky
  • Mapa řešeného území

Odkaz na zadávací dokumentaci:

https://nen.nipez.cz/SeznamPlatnychProfiluZadavatelu/MultiprofilZakladniUdajeOZadavateliM-37458506/SeznamZahajenychZadavacichPostupu-37458506/ZakladniInformaceOZadavacimPostupuM-906331388-37458505/ZakladniInformaceOZadavacimPostupu-906331388-37458505

Ke stažení:

Zadání (PDF)
Soutěžní podmínky (PDF)
Plocha (PDF)

Kategorie: 

Komentáře

Vážený pane místostarosto, všude se se na radnici operuje "střete zájmů" a v případě Vaší angažovanosti "Nám. Karla IV." to bije do očí.......ano, je krásné si zrekonstruovat bydlení, přestěhovat a začím intezivně pracovat na tom, aby náměstí bylo z vašeho pohledu klidovou zónou. Podle me by stačila prevence v kontrolách např. policie, ale i zde jste v diskuzi obhajoval toleranci nedodržování předpisů.
Asi je "střet zájmů" nakažlivá nemoc pro místostarosty z Líšně:-)

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.