Úterý 16. července 2024
Vložil vlisni.cz on October 19, 2017
Ilustrační foto (zdroj: vlisni.cz)

Prosadili jsme první stavební uzávěru od sametové revoluce v Brně

Mojí dlouhodobou snahou bylo a je ochránit Kostelíček a jeho nejbližší okolí. Podařil se nám další velmi významný krok, a to vydání stavební uzávěry na Kostelíčku. Jedná se o první vydanou stavební uzávěru v novodobé historii Brna. O průlom, kdy Líšeň může posloužit jako vzor pro ostatní městské části, pokud chtějí ochránit významné lokality na svém území. Trvalo to téměř čtyři roky, ale ukázali jsme, že pokud je samospráva dostatečně odhodlaná a vytrvalá, tak to nakonec jde.

Stavební uzávěra bude platit do doby pořízení regulačního plánu, který musí schválit a projednat především vlastníci pozemků. Nicméně jsme získali potřebný čas pro jednání, abychom lokalitu řešili jako celek. Následně pak bude regulační plán sloužit jako podklad pro líšeňskou radnici, aby se postavila nesmyslné, nebo nevhodné výstavbě mezi ulicemi Podlesná a Kostelíček.

Bohužel magistrát vyjmul parcely u ulice Podlesné, neboť vlastník nejenže nesouhlasil s celkovým pojetím lokality, ale avizoval, že učinil kroky k okamžité další výstavbě. Magistrát z obavy budoucích soudních sporů a případné finanční kompenzace ustoupil a tyto pozemky vyjmul. Přesto však jde o výjimečnou událost a jedinečnou šanci pro pozitivní ovlivnění výstavby v tomto území.

Společný cíl a úsilí vedlo líšeňskou samosprávu k podání žádosti o pořízení regulačního plánu a stavební uzávěry Kostelíček. Nicméně nesmíme zapomínat na podporu mnoha občanů a osobností, kteří pomohli tento záměr prosadit na Magistrátě města Brna.

Děkuji za občanskou iniciativu a petiční činnost paní Martiny Svobodové-Lacinové a Pavly Dombrovské, kterou pomohly problematiku zviditelnit a problém přiblížit mnoha občanům Líšně. Za zpracování podkladů pro samosprávu Líšně děkuji paní architektce Markétě Hoskovcové. Radním města Brna děkuji, že se nebáli a vyslyšeli žádost líšeňských zastupitelů a vyhlásili stavební uzávěru. Díky patří také náměstkovi Martinu Anderovi a předsedkyni Komise investiční a rozvoje města Brna, paní architektce Haně Kašpaříkové, oba velmi výrazně napomohli schválení stavební uzávěry a její projednání v samosprávných orgánech města Brna. Stavební uzávěra není cílem, ale příležitostí, jak  tuto lokalitu do budoucna efektivně ochránit.

Břetislav Štefan, Váš starosta

Kategorie: 

Komentáře

Výborně. Když se chce, tak to jde.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.