Čtvrtek 18. července 2024
Vložil vlisni.cz on September 18, 2016

DLK Kvítek je nová lesní mateřská školka v Brně Líšni. Školka si pronajímá pozemek v dlouhodobě nevyužité lokalitě Zlámanky.

 Ve školce je jedna celodenní třída s kapacitou 15 dětí a jedna třída dopolední s kapacitou 15 dětí. O děti se starají zkušení pedagogové uplatňující prvky Montesorri a Waldorfské pedagogiky.

Od března 2016 probíhají pravidelné brigády na pozemku za účasti rodičů a dobrovolníků. Pozemek je oplocen, byly vykáceny náletové dřeviny a srovnán terén. Plánujeme stavbu týpí, altánku a dřevěné chatky, které budou sloužit jako zázemí pro děti. Pozemek je upravován v souladu s principy permakultury a přírodního zahradničení.

Provozovatelem lesního klubu Kvítek je apolek Kavyl o.s., se sídlem ve Viničních Šumicích č.p. 137, 66406. Provoz klubu je podpořen dobrovolnou spoluprací rodičů dětí, činností nadšenců a v současné době je hrazen z příspěvku rodičů a sponzorských darů.

O lesních školkách

Dětský lesní klub Kvítek (DLK) je alternativou ke klasickému předškolnímu vzdělávání. Tak jako všechny lesní mateřské školky a kluby klade důraz na pobyt dětí v přírodě a vzdělávání mimo učebny, přímo v prostředí přírody. Odpočinek dětí probíhá v zázemí, které má nejrůznější podoby, nejčastěji jsou to jurty, chatky či maringotky.  Naše děti však netráví celý rok jen v lese a přírodě. Nedílnou součástí náplně školního roku jsou i návštěvy divadel, muzeí atp.

Vzdělávání v LMŠ probíhá stejně jako u „klasických“ školek v souladu s dokumentem Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy - MŠMT, tzv. Rámcovým vzdělávacím programem. V současnosti Poslanecká sněmovna schválila pozměňovací návrh s definicí lesní mateřské školy. Definice pomůže chránit lesní mateřské školy v dalších legislativních procesech a umožní  vyjednávat podmínky pro jejich zápis do rejstříku MŠ pod MŠMT. 

Klára Krchňavá

Kategorie: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.