Čtvrtek 25. července 2024
Vložil vlisni.cz on November 02, 2023
(zdroj: www.divadlolisen.cz)

Projekt Provokující divadlo, který podpořily Fondy EHP, jsme zahájili 1. května 2021. Reagoval na současná společenská a politická témata, byl vyústěním našich dlouholetých aktivit. Vycházel z našeho chápání divadla jako prostředku dialogu ve veřejném prostoru. Prostřednictvím představení, besed, a workshopů vyjadřoval naše lidské postoje, měl za cíl inspirovat a podněcovat k aktivitě směřující ke svobodě.  Na jaře loňského roku jeho význam zvýraznila ruská invaze na Ukrajině. Projekt se stal místem sdílení a také organizace pomoci (spojili jsme se s organizací Paměť národa a na představeních pomáhali vybírat finanční pomoc pro jejich sbírku na Ukrajinu).

Součástí projektu byl vznik nové inscenace o monstrprocesech Zpověď bachaře. Největší prostor mělo uvádění angažovaných her společně s besedami. Kromě Zpovědi bachaře jsme hráli inscenaci Putin lyžuje, po začátku války na Ukrajině s novým podtitulem /hra o zrození vraha/ a hru o neo/nacismu Hygiena krve.  Po začátku ruské agrese jsme zaznamenali mimořádný zájem o představení Putin lyžuje, které pojmenovává počátky a metody vlády Vladimira Putina. Doprovázeli jsme je besedami s osobnostmi, které analyzovaly válku z mnoha úhlů: reportéry z Ukrajiny, rusisty, diplomaty, ekonomy, specialisty na fake news atd. (Pozvání na besedu přijali novináři Ondřej Kundra, Petra Procházková, Ondřej Soukup, Vojtěch Boháč, ekonom Lubor Lacina, kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová, humanitární pracovník Tadeáš Pala, válečná fotoreportérka Majda Slámová, rusistka Michaela Stoilová, scénografka a divadelnice Daria Gosteva, ředitel Pamětinároda Jižní Morava David Butula a mnozí další.)

Součástí projektu bylo také obnovení a uvádění inscenace Paramisa-Chytrý hloupý Rom společně s workshopy romského tance. Inscenace vznikla už v roce 2005 v intenzivní spolupráci s romskými umělci a za jejich účasti, v roce 2022 byla přezkoušena v novém obsazení a po sedmi letech znovu obnovena. Inscenace je unikátním počinem v kontextu českého divadla, a to především v propojení tradic a tvůrců v jednom díle, a také dobou trvající spolupráce. V ČR neexistuje jiné profesionální divadlo, které by se dlouhodobě věnovalo romské kultuře a mělo trvale zařazené podobné dílo na repertoáru. Divadelní tvorba Divadla Líšeň vznikající ve spolupráci s Romy byla zařazena do mezinárodní sbírky RomArchiv, která dokumentuje romské aktivity zejména v uměleckých oborech. Divadlo Líšeň v RomArchiv/

Inscenaci jsme zařadili do projektu Provokující divadlo, protože reflektuje téma romství.  V době premiéry byl zřejmý i „politický“ rozměr hry, byli jsme svědky znevýhodňování válečných uprchlíků na základě etnicity.  

Významnými událostmi projektu Provokující divadlo byly workshop s islandským loutkářem Berndem Ogrodnikem (mj. spoluautor filmu Strings) a tvůrčí setkání s britsko-norskou performerkou Kate Pendry.
Bernd Ogrodnik vedl šestihodinový on-line workshop pro členy Divadla Líšeň a pozvané hosty. Představil typy loutek, se kterými pracuje a jejich animaci. Zhlédl záznamy dvou inscenací Divadla Líšeň a komentoval použití loutek a objektů v nich.
Kate Pendry je herečka, performerka a dramatička zaměřující se na politické divadlo. Do Brna přijela, aby viděla představení Putin lyžuje, diskutovala s diváky o něm a představila svou tvorbu, zejména nejnovější monodrama My Dinner with Putin.

Kate Pendry v diskusi hodnotila inscenaci Divadla Líšeň Putin lyžuje:
…je to prorocké představení, které už v roce 2009 jasně ukazovalo, co se stane na Ukrajině v roce 2022. Tehdy to byl jiný příběh. Teď to vidíme na mapě, všichni o tom mluví. Lidé vás nejdřív neposlouchají, pak ale Putin napadne Ukrajinu. Jste v podstatě, s prominutím, válečnými proroky.
…Tato hra je velmi krásná a velmi zraňující. Znepokojuje mě, protože se na jejím konci cítím jako divák úplně bezmocně: “Já jsem to věděla, a teď vím ještě víc, a je to ještě horší. Chtěla jsem říct hercům, aby sakra neodcházeli ze scény a nešli na pivo, ale řekli divákům, voilà, my jsme ukázali zlo a vy teď běžte a napravte to. To je vaše zodpovědnost.” Je to důležitý pocit, který představení vzbuzuje u diváků – jejich frustrace z bezmoci. „Jo, cítíte se špatně, ale myslete na lidi na frontě, na lidi v Kyjevě.“

Záznam besedy s Kate Pendry:
https://www.divadlolisen.cz/beseda-s-kate-pendry-a-predstaveni-putin-lyzuje-hra-o-zrozeni-vraha/

Kate Pendry v Brně – beseda ve stanu po představení Putin lyžuje

V rámci projektu jsme uskutečnili 69 akcí. Z toho pětačtyřicetkrát jsme hráli politicky angažované hry s besedami, uvedli jsme jednadvacet akcí zaměřených na romskou kulturu (Paramisa, workshop), vytvořili jsme jednu inscenaci a realizovali dvě mezinárodní tvůrčí setkání.
Projekt jsme ukončili 31. 10.2023.

Archiv proběhlých akcí v rámci projektu a podrobné informace: https://www.divadlolisen.cz/Provokujicidivadlo/

 

Projekt Provokující divadlo je podpořen Fondy EHP 2014-2021.

 

Kateřina Slámová Bartošová
Divaldlo Líšeň

Kategorie: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.