Pátek 14. června 2024
Vložil vlisni.cz on October 05, 2016
Depozitář MHD v Líšni (zdroj: vlisni.cz)

Kulturní centrum Líšeň v rámci projektu Réva ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně uspořádalo v květnu prohlídku Depozitáře MHD na ulici Holzově „u letadel“.

Úvodem bych chtěla poděkovat Technickému muzeu v Brně, že nám dovolilo nahlédnout do těchto prostor a velice si této naší nové spolupráce vážíme. Ráda bych také poděkovala panu správci, který nám poskytl výklad o exponátech a zodpověděl desítky našich dotazů.

Při vstupu do prostor Depozitáře nejdříve oněmíte nad dopravními skvosty, které skrývá. Dýchne na Vás atmosféra starých časů, téměř slyšíte zvonky u vstupních dveří nebo pískání parní píšťaly a vyhlížíte pana řidiče v dobové uniformě, cestující dámy v dlouhých šatech a pány v padnoucích oblecích.

V Depozitáři je uloženo celkem cca 60 vozidel, některé jsou tak zachovalé, že čekáte, kdy se ty krásně zdobené vozy rozjedou po svých kolejích a jen prach na nich usazený prozradí, že to již není možné.

V hale je umístěna kompletní sbírka brněnských tramvají, jsou tam vlečné vozy staré koňky, nákladní i osobní tažné vozy, dřevěné, krásně dobově zdobené s ornamenty a některé mají i záclonky.

Své místo tam mají i elektrické a parní lokomotivy. Slavná parní lokomotiva Karolínka tam mé své blízké příbuzné. Vozy, které kdysi jezdily do Líšně,  mají stále svoje identifikační cedulky „Brno – Líšeň 1905 – 1945“.

Část exponátů Depozitáře tvoří vozy i z jiných koutů naší země, např. z okolí Ostravy, tyto vozy poznáte, jsou větší a vyšší než ty naše, brněnské. 

Šaliny jsou součástí naší, brněnské historie, našeho dědictví a Technickému muzeu v Brně patří velký dík, že tuto sbírku shromáždilo a uchovává ji pro další generace.

 

PROHLÍDKA DEPOZITÁŘE S PRŮVODCEM
18. 10. 2016 v 16:00 a 17:00 hodin

Vstupné 20 Kč/ osoba.

Nepřehlédněte !

Rezervace nutná na recepci Kotlanky, tel. 544 210 182 nebo e-mailu reva@kclisen.cz.
Přijďte včas, vstup do Depozitáře bude možný jen v tyto hodiny, během prohlídek bude vstup uzamčen.

 

Silvie Dražanová
Kulturní centrum Líšeň, p. o.

 

Kategorie: 

Tags: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.