Úterý 25. června 2024
Vložil vlisni.cz on August 18, 2022
Festival zahájí inscenace Paramisa od Divadla Líšeň (Zdroj:www.divadlolisen.cz / Foto: Vít Mádr)

Od 19. do 21. srpna v Líšni proběhne už XIII. ročník sousedského Festivalu Líšeň sobě. Kulturní akce pořádaná stejnojmenným spolkem oživuje důležitá místa v Brně-Líšni a kromě zábavy přináši diskuzi o podobě a správě veřejného prostoru.

Třídenní Festival Líšeň sobě XIII. proběhne v odpoledních a večerních hodinách od pátku 19. do neděle 21. srpna. Propojuje místní umělce se známými jmény jakou jsou punkové Zuby nehty nebo rockový Budoár staré dámy.

“Letos nás hned na úvod Festivalu čeká návrat legendární inscenace Paramisa od Divadla Líšeň. Ze sobotního programu bych pak vyzdvihla kapely Budoár staré dámy a Zuby nehty, neděle pak bude patřit především začínajícím kapelám, jako jsou Zkusmeto nebo Ležíš. Chybět ovšem nebude ani legenda líšeňského rocku, kapela Acha.”, slibuje předsedkyně spolku Líšeň sobě Filipína Cimrová.

Festival se koná na třech místech, důležitých pro sousedský život v Líšni:

- Zahradu Orlovny v roce 2016 zachránily místní spolky a umělecké soubory před vykácením a zastupitelstvo následně schválilo proměnu cenné budovy na komunitní centrum. Současné vedení radnice projekt ignorovalo, vrátilo evropskou dotaci a připravilo vlastní, pro městskou část výrazně nákladnější projekt. Budova i část zahrady je v současnosti uzavřená a připravuje se částečné otevření načasované na komunální volby.

- Líšeňský Dělňák s novým vedením Kulturního centra Líšeň ožívá a rekonstrukcí prošla i přilehlá zahrada. Místní spolky by přesto stále uvítaly větší přístupnost prostor a větší důraz na místní kulturu a sousedská setkávání.

- Kapli Panny Marie Pomocnice v Líšni všichni znají jako Kostelíček. Místo s krásným výhledem bylo v návrhu nového územního plánu ohrožené novou výstavbou, zatím si ale zachovává svoji atmosféru a láká k procházkám a k usebrání.

Festival Líšeň sobě se za třináct let konání stal kulturní událostí, která přesahuje líšeňské hranice. Stojí na práci místních spolků a aktivních sousedů a sousedek a ukazuje, že společenský život v obci nedělají nákladné shora organizované akce, ale vždycky jen spolupráce mezi aktivními občany a samosprávou, která jim ve vlastním zájmu naslouchá a podporuje je.

Spolek Líšeň sobě na třináctý ročník festivalu srdečně zve. Vstupné je dobrovolné.

Filipína Cimrová

 

Kategorie: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.