Sobota 03. června 2023
Vložil admin on September 01, 2010

obrázekVe dnech 13.8.-15.8. 2010 se konal 15.ročník jezdeckých závodů ,,Velká cena zámku Belcredi“ v Líšni. Závodilo se celkem v 10-ti skokových a parkurových soutěžích. Jedna ze soutěží byla věnována též dětským žokejům.

Mezi naše nejlepší české parkurové jezdce patří např. Aleš Opatrný, JS Opatrný Hořovice o.s. Mezi jeho největší úspěchy patří získání titulu mistra Evropy v roce 2000 v kategorii mladých jezdců v parkurovém skákání v Angii. Letošním konkurentem Aleše Opatrného a konečným vítězem v soutěži SKOK MOHUTNOSTI byl další úspěšný parkurový jezdec Jiří Papoušek, JK Všetice. V této kategorii se utkalo o vítězný pohár a kožené sedlo devět soutěžících. Ve chvíli kdy dosáhla překážková ,,cihlová zeď “ 188cm zůstali v boji o pohár pouze dva jezdci: Aleš Opatrný s koněm Quorum G a Jiří Papoušek s koněm Help. Přes 202cm výšky však ani jeden kůň nepřeskočil bez poboření.

O ceny zámku Belcredi se soutěží každoročně v areálu Mariánského údolí. Letošní neustále proměnlivé a současně těžce předvídatelné počasí si pohrálo s trpělivostí pořadatelů. Bohužel vždy záleží na příznivosti počasí, jak velká bude návštěvnost parkurových závodů a rozhodnutí organizátorů, zda nebude konáním závodu v nepříznivých podmínkách ohrožen jak zdraví jezdce, tak i jeho partnera-koně.

Pro laickou veřejnost:

SKOK MOHUTNOSTI: skáče se pouze jedna překážka v této disciplíně, která se nestále zvyšuje, vítězí dvojice, která překoná nejvyšší skok. Tato soutěžní kategorie parkuru se označuje písmeny TT, což označuje velmi těžký stupeň obtížnosti a překonává se překážka od 160cm výšky.

OBECNĚ: parkurové skákání je koňskou disciplínou, ve kterém se jezdec na koni snaží v co nejkratším čase a s co nejmenším počtem chyb projet trasu s překážkami. Tento sport vděčí za svůj vznik důstojníkům britské kavalérie, kteří skákání považovali za velmi dobrý trénink jak pro koně, tak i pro jezdce. Na olympijských hrách se parkur poprvé objevil v roce 1900 v Paříži. Do roku 1954 byl parkur považován za vojenský sport a účastnit se závodů směli pouze armádní jezdci. Od roku 1974 jezdí parkury muži společně se ženami.

 

Kategorie: