Úterý 25. června 2024
Vložil admin on March 29, 2012

Sídliště

AKTUALIZOVÁNO
2.4.2012

Portál vlisni.cz si z MČ Brno - Líšeň vyžádal podklady, které uveřejňujeme pod článkem.

Jsme prý národ závistivců. Asi na tom něco bude, neboť i já závidím. Závidím některým radním jejich bohorovný klid, s jakým rozhodují o stanovení výše nájemného v obecních bytech v Líšni. Závidím jim jejich téměř divadelní výstup, když chvějícím se hlasem sdělují, že „máme poslední šanci.“ Snad ani poslední letadlo ze Stalingradu nebylo tak často oplakáváno, jako bude oplakávána ona poslední šance. Mimochodem, ptáte se, na co ta poslední šance je? Na to, aby vedení obce mohlo bez diskuze s kýmkoliv určit výši nájmu v obecních bytech. Od příštího roku nastanou pro některé „demokraty“ hrůzné časy a budou nuceni o svých rozhodnutích diskutovat, nebude možné je založit na precizní analýze počtu větví stromu viděného z okna vynásobených úhlem stoupání mraků viděných tamtéž.

Zkrátka a dobře, vedení se bude muset s nájemníky bavit a dohodnout se s nimi na případné úpravě ceny pronajímaného bytu. A nejhorší na tom zřejmě je to, že onen nájemník, tedy člověk, který má za pronájem bytu platit, se bude ptát, proč má být nájem vyšší. O co snadnější je, když se pět radních domluví, že zdražit se prostě musí! Velmi naivní by byl ten, kdo by se domníval, že k tomuto rozhodnutí ony radní vede ekonomická potřeba. Tu by si snad ani ten nejzabedněnější nájemník s tím nejminimálnějším příjmem nedovolil rozporovat. Raději zaplatit o něco více, než se strachovat, že mi byt spadne na hlavu. Jenže léta byl systém zvyšování nájemného v obecních bytech založen na prostém faktu: můžeme, tak to uděláme. A tak stačilo pět hlasů pěti radních, kteří opojeni svou mocí, mohli rozhodovat o budoucnosti bytového fondu v Líšni. Abych byla naprosto přesná, ono i nadále stačí pět hlasů. Léta to k rozhodování o závažných věcech stačilo, tak proč zaběhnutý systém měnit, že? Navíc jednání zastupitelstva je veřejné, takže nemůžeme mít jistotu, že by obhájci zvyšování nájemného, kteří by jako argument uvedli, že oni platí daň domovní, tak nechť se tedy zvýší nájemné v obecních bytech, nebyli vystaveni riziku nesouladu s přítomnou veřejností.

Je škoda, že jednání o výši nájemného v obecních bytech nemůže být veřejné. Zastupitelstvo nenalezlo odvahu odejmout radě tuto přenesenou kompetenci a tak i při „poslední šanci“ bude rozhodovat většina hlasů 9 radních, která určí cenu nájmu pro více jak dvě tisícovky domácností. Mohu pouze doufat, že tentokráte zvítězí zdravý rozum nad zpupností a pocitem, že když mohu, tak to udělám. Velmi bych si přála, aby radní přistoupili k danému tématu minimálně stejně zodpovědně jako bytová komise, která o něm jednala přes hodinu. Z jednání vyplynulo stanovisko, že není nutné nájemné v obecních bytech v Líšni zvyšovat. Současná výše nájemného stačí na pokrytí potřebných oprav i investic. Nájem v Líšni patří z hlediska Brna k průměru, v rámci lokality, kterou stanovili odborníci z Ministerstva místního rozvoje jako svou zástavbou podobnou a určili pro ni jednotnou maximální cenu, také. Z těchto důvodů bytová komise doporučila většinou svých hlasů RMČ nájemné v obecních bytech v Líšni nezvyšovat.

Kateřina Horáková, členka ZMČ Brno-Líšeň

Podklady, které poskytla radnice portálu vlisni.cz

Příloha 3

oblasti

oblast_7

jine_MC

kalkulace najemneho

odhad_nakladu

odhad_nakladu_1

 

velikost_bytu

Zdroj: (UMČ: Brno-Líšeň)

Veškeré podklady v lepší kvalitě stáhnete zde

Stažení ve formátu zip

V případě problémů se stažením napiště na e-mail vlisni@vlisni.cz.

Pozvánka:

pozvanka

Kategorie: