Úterý 16. července 2024
Vložil vlisni.cz on June 15, 2016
Líšeňské noviny

Vážení členové redakční rady,

oslovujeme Vás tímto otevřeným dopisem v souvislosti s nezveřejněným článkem bývalé ředitelky KCL Margarity Rumenové. Bez ohledu na to, zda-li považujeme práci bývalé ředitelky za kvalitní, či nikoliv, vnímáme jako nespravedlivé upřít jí možnost vyjádření prostřednictvím článku v Líšeňských novinách a domníváme se, že by bylo vhodné zveřejnit její příspěvek v příštím čísle. Vzhledem k tomu, že se kvůli chystanému výběrovému řízení uvažuje nad smyslem a koncepcí KCL, je názor ředitelky potřebný příspěvek do aktuální debaty. Pokud snad ve svém článku paní Rumenová sděluje něco, s čím kdokoli z redakční rady nesouhlasí, může se přece také k jejímu názoru veřejně vyjádřit.

Současně bychom chtěly vyzvat členy redakční rady a především pana starostu - předsedu redakční rady, aby se zamysleli nad smyslem a koncepcí Líšeňských novin. Pro inspiraci přikládáme názory z facebookové skupiny Líšeň sobě.

S pozdravem
Pavla Dombrovská, Kateřina Konvalinová, Kateřina Šedá, Eva Cacková

Názory z fb skupiny Líšeň sobě:

Pavel Košťál: Líšeňské noviny jsou kapitola sama pro sebe. V poslední době v nich většinou není skoro nic kromě pár zpráv ze škola a programu Saleska. Skoro úplně tam chybí články o životě v Líšni nebo nějaké příspěvky k tématům, které hýbají Líšní (developerské projekty na Kostelíčku a jinde, Orlovna, fungování KCL, služby v Líšni, kácení stromů atd.).

Kateřina Konvalinová: Také bych si v novinách ráda přečetla o aktivitách místních lidí ať už v Líšni nebo mimo region. Líšeňské noviny se prakticky nedají číst. V posledním čísle vyšel dokonce rozhovor, ve kterém ani nebyla jménem představena žena, se kterou byl veden!

Kateřina Šedá: …chybí tam představení aktuálních témat a nějaká debata, stejně tak články nebo informace o aktivitách místních mimo region. I to může velmi výrazně proměnit uvažování místních lidí a směřování kulturních a jiných aktivit. Člověk by řekl, že je to "jen" lokální, jenže paradoxně ani tuhle funkci to pořádně nesplňuje. Je to prostě průměrná tiskovina jako řada novin podobného typu, bohužel. Když si to občas čtu, mám pocit, že Líšeň má 500 obyvatel a jde hlavně o to, popřát v úvodu všem pěkné svátky... Navíc jsem dodnes nepochopila grafickou změnu - výměnu papíru za lesklý křídový a s tím spojenou barevnost fotek, čím dál blíž letáku ze supermarketu,...

Mně připadá naprosto absurdní, jak líšeňské noviny fungují. Pan Prodělal mi řekl, že když chci nějaký článek, mám si ho sama napsat a poslat redakční radě ke schválení. Ok, to může být jeden způsob, ale podle mě by opravdu zásadním způsobem proměnilo celé noviny a poté logicky i lidi, kteří je dostanou do ruky, kdyby tam byl aspoň jeden aktivně fungující novinář, který by se zajímal, co se fakt děje, sám lidi kontaktoval, inicioval diskuze v novinách, žádal lidi o rozhovory. Bez tohoto je to vlastně celé jen určitý typ reklamy, kterou schvaluje rada. V redakční radě sedí lidi z radnice, takže to logicky NIKDY nemůžou být noviny s kritickým myšlením, jak by si asi většina z nás přála.

Myslím, že nikdo nepotřebuje, aby noviny tohoto typu byly barevný a na křídě, dřív to taky šlo a vypadalo to mnohem lépe. Kdyby tam byl v redakci jeden schopný fotograf, nebo se najal na tuto práci, tak připraví kvalitní ČB fotky různých akcí, které lidi zajímají a v ČB verzi v pohodě obstojí. Výrazně se tím snižují náklady na tisk....Za ušetřený peníze bych zaplatila nějakýho aktivnějšího novináře. Protože spolupracuju s radnicema i na jiných místech a znám podobné noviny i jinde, je samozřejmě jasné, že jakékoliv vedení chce mít prostor pro svou prezentaci,´- tak ať je tam "tribuna" pro vedení radnice a pak prostor pro to, co se děje, co všechny zajímá a někdo to prostě konstruktivně vede. Navíc takový člověk zároveň splňuje podstatnou roli i pro vedení radnice, přináší aktivně hlasy ze všech stran, které se tam vůbec nemusejí dostat.

Zpracovala: Pavla Dombrovská

Kategorie: 

Komentáře

Líšeňští "ultras" vedení principálkou Líšeňského divadla se opět ozvali (ještě se zastřešují vlastními názory)! V době internetu řešit psané médiu typu Líšeňských novin, které se sem tam dostane do schránky považuji za zbytečné. Asi bych ho zrušil a ušetřené peníze bych investoval do vzhledu MĆ. Proč není příspěvek na portálu www.vlisni.cz?
Nebude to tím, že každý prezentuje zejména informace, které mu zapadají do filozofie a koncepce stejně jako je tomu na tomto portálu? jediný rozdíl je v tom, že se pod příspěvky může diskutovat na rozdíl od Líšeňských novin, kterými můžete jen zatopit nebo ekologicky zlikvidovat:)

Asi Vás, pane Smutný, nepotěším - samotné Vaše příspěvky totiž svědčí o tom, že na portálu www.vlisni.cz neplatí Váš předpoklad, že "každý prezentuje zejména informace, které mu zapadají do filozofie a koncepce", jak píšete. Pokud by tomu tak bylo, tak by totiž na portálu Vaše útočné a ironické příspěvky nebyly. Ale Vy si dokonce můžete napsat i celý článek, který Vám na portálu vyjde, pokud budete chtít a portálu jej poskytnete. No, a z tohoto důvodu tu není článek paní Rumenové - prostě proto, protože paní Rumenová text portálu neposkytla. Prostě článek nemáme.

Vážená paní Dombrovská, nejsem si vědom "útočných a ironických" příspěvků. Jen komentuji svými názory dění v Líšni a konání/nekonání některých osob. Řídím se heslem "co na srdci, to na jazyku". Mnoho Vašich příspěvků bych mohl označit podobně, ale nebudu to dělat, protože obrázek si může udělat každý sám. Já si ho už udělal:)

A proč si třeba na jednání rady města nenavrhnete aby noviny psala nějaká zkušenější redakce aby ty noviny byli aspoň o něčem. Třeba se mi líbí vaše weby sou přehledné a dostatečně informujíci o dění se ve městě. A kdo se vám stará o zprávu webu třeba nějaká taková firma https://seowolf.cz/tvorba-web-stranek/ a nebo to vy sami?

Nevím, proč se neřeší, že na ulici Klajdovská a výše směrem na Jírovu na pravé straně, je zabraný půlchodník pro chodce okolo stojícími a ničícími chodník zde parkujícími auty??? Když ten chodník pro chodce není potřeba, proč se teda nezruší??, Naprosto zbytečná investice do oprav. Chodník popraskaný kolem celých obrubníků. Jak to může policie tolerovat?? To nejsou místa k parkování a to nemluvím, když jedu s kočárkem a chci si vyhnout se shora jdoucím chodcem, je to vlastně nemožné!!!!??? Jak se tomu dá říci? Naprostá bezohlednost řidíčů a neschopnost policie to řešit! Můžete mi k tomu něco odpovědět " Pane starosto___???

V Lišni se obecně toleruje špatné parkování. I pan místostarosta k tomu nabádal, aby policie byla shovívavá. Nikdo nechce parkovat o 200m dále než je jeho bydliště. Tedy se parkuje, kde to jen jde a policie to toleruje. Když byla anketa na vybudování nového parkoviště nebo parkovacího domu pod zemí. Většina obyvatel napsala, že nechtějí přijít o zeleň nebo platit ročně za místo v parkovacím domě. Výsledek nulový. Každý chce parkovat zadarmo a co nejblíže. Je to v podstatě nekončící příběh. Jednou za čas se najde nějaký "zodpovědný občan" a zavolá policii, ta rozdá pokuty, neboť musí. Spustí se obrovská debata na FB, jaké jsou lidé svině. Nemá to cenu řešit a pouze se přizpůsobit. Neboť i sám pan místostarosta nabádá ke shovívavosti od policie.

Je to ještě horší, pane Vráno. Lidi nadávají dokonce i proto, že musí 4x do roka přeparkovat kvůli blokovému čištění veřejných komunikací. Další si zase dávají na parkoviště před své domy popelnice, palety a další zábrany, aby si tam mohli postavit auto jen oni, i když jim ta komunikace nepatří a může tam parkovat kdokoliv. Mnozí lidé prostě mají pocit, že parkování na obecním pozemku, a nejlépe hned u baráku, je nějaké základní lidské právo nebo co.
Vůbec nejde jen o Líšeň. Je to tak všude. Naše města nejsou stavěná na takový počet aut. U novostaveb už je nyní podchyceno legislativou, že každý stavebník musí vytvořit i adekvátní počet parkovacích míst. Ale u starší zástavby se to neřešilo a dnes se to jen těžko dohání. Navíc občané nechtějí přijít o zeleň, jak jste sám připomněl, a také málokdo je ochoten za parkování platit.
Z těchto všech důvodů policie sama nechce pokutovat všechna špatně stojící vozidla. Jednak by nedělali nic jiného a jednak bychom stovky aut neměli kam dát. Ovšem i tato shovívavost musí mít podle mě své meze. Proto nabádám policii, aby sama aktivně pokutovala všechny, kteří omezují ostatní např. tím, že stojí na chodníku, kde už se nedá ani projít s kočárkem, kde brání výhledu do křižovatky, na přechodu apod. A dále děláme postupné kroky, aby se situace zlepšovala. Připravujeme výstavbu nových parkovišť a snažíme se nasměrovat nákladní auta z ulic na větší přilehlá parkoviště, jako jsme to udělali na Fajmance.
Obecně si myslím, že nejlepším řešením je rozumný přístup a vzájemná tolerance. Abychom si neházeli klacky pod nohy, ale ni se vzájemně neomezovali. Když si třeba ve slepé Štefáčkově ulici lidi postaví auta po jedné straně – přestože podle předpisů ani to nejde, je obousměrná – tak je to snesitelné. Ale když se někdo navzdory ostatním stojícím autům postaví i na druhou stranu, tak už tam větší vozidlo vůbec neprojede. Pak se holt musí volat policie, která osolí všechny.

Nezlobte se na mne, ale to, že policie ignoruje lidi dlouhodobě parkující v zákazu zastavení, na chodníku, na trávě,... je podle Vás rozumnou tolerancí? U Saleska? Zikova? Auta jezdí po chodníku, resp. to co s něm zbylo a ohrožují chodce. Dokonce si na Vás i zatroubí a policie projíždí, ani se nezastaví. Tak buď ty značky nechte zrušit, chodník zúžit, ale hlavně konejte svoji práci. Policie nesmí ignorovat porušování předpisů, protože pak už ty předpisy nedodržuje nikde nikdo. Chodníky na Hochmanové? Horníkové? Tam s kočárkem skoro neprojedete. Hasiči v sídlišti? Pořád dokola. Asi čekáte, až někdo uhoří. Obnovit bílé značení u Saleska? Rok se nic neděje, květináče se oddělaly a jezdí se vesele z Horníkovy k poliklinice po chodníku jen to sviští. Od řidičů plechovek ohleduplnost nečekejte.

Vážený pane místostarosto, je evidentní, že nehájite zájmy obyvatel Líšně a jako právník schvalujete porušování zákona. Podle mne by jste měl odstoupit, takto se se nechová seriózní politik!
Pokud Policie (státní nebo městská) toleruje s Vaším souhlasem porušování pravidel silničního provozu, tak neplňuje jednu ze svých základních funkci. Arogance vedení MČ (zejména Vaše a paní místostarostky) nabírá na obrátkách a je tryskní pozorovat Vaše prezentace a vystupování. Je zajímavé jak moc společného má ODS a ANO..........a hlavně to nezapomeňte všechno svést na Kalouska:-)

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.