Pátek 14. června 2024
Vložil admin on October 24, 2013
Foto: Ubytovna na ul. Šilarova

Jsem matkou malého dítěte, které navštěvuje MŠ Trnkova. Při cestě do školky si nelze nevšimnout podivných osob, zdržujících se v přilehlém parku a v blízkosti zastávky autobusu Klicperova, která je nedaleko ubytovny na Šilarove.

Dříve tento objekt sloužil jako sdružení zdravotní a sociální pomoci - Samaritan. Tento denní stacionář přinášel pomoc potřebným.

Nyní budova slouží jako ubytovna. Když pominu její odpudivý vzhled, samotní ubytovaní, kteří celé dny nemají co na práci a jen popíjejí krabicové víno, budí strach a obavy. Obzvláště jeden mladík, který celé dny obchází po okolí a dle mého názoru patří do léčebny a ne do této klidné čtvrti.

Hlídky městské policie sice občas procházejí parkem, ale myslím, že není v jejich kompetenci něco změnit. Mateřská školka navštěvuje park v rámci dopolední vycházky a odpoledne tudy zase chodí děti do lidové školy umění.

Nechci pasivně čekat, až se "něco stane" aby se situace začala řešit.

Jana Vlčková

Kategorie: 

Tags: 

Komentáře

Dobrý den,

poslal jsem v této věci dotaz líšeňské radnici. Zda budou konat a jak. O výsledku budu informovat.

Odpudivé figury v parku jsem viděl mnohokrát i já.

Zdravím.

Ivan Manolov

Dobrý den,
v roce 2012 obdržel stavení úřad podnět na změnu užívání stavby objektu Šilarova 2. Protože majitel domu splnil všechny zákonné povinnosti (hygiena, požárníci, stavebně technický stav, apod.), nemohl stavební úřad konat jinak, než změnu užívání povolit. To se stalo 18.12.2012. Od této chvíle je v místě provozována ubytovna. V současné době je tam ubytováno 12 lidí. Sám bydlím necelých 100m od objektu a v létě tohoto roku jsem si všiml, že situace se tam změnila. Za stále pootevřených oken řinčela hlasitá hudba do nočních hodin a kolem domu se potulovali lidé připomínající spíše bezdomovce. Poté co jsem provozovatele na toto upozornil, tak se to zlepšilo. Zůstal ale problém s panem XY. Což je ten mladík, kterého popisujete. Záměrně nebudu uvádět jeho jméno. V přilehlém parku se ani tak nezdržující nájemníci z ubytovny, ale zejména ve večerních hodinách líšeňská mládež, která tam chodí pokuřovat a popíjet. A občas také nějaký ten bezdomovec.
Osobně zde vnímám dva problémy.
1/ neuspokojivý stav budovy - požádal jsem provozovatele, zda by nemohl opravit fasádu domu včetně oken. Příslib jsem dostal pouze na to, že budou chtít okna vyměnit za plastová.
2/ mladík XY - jedná se o mládence ročník 1980, který po úmrtí své matky před rokem zůstal sám. Byla mu nařízena ústavní péče na psychiatrii s léčbou na schizofrenii. Bohužel, asi před 8 měsíci byla léčba ukončena s tím, že klient již nepotřebuje ústavní léčbu a byl předán do ambulantní léčby. Vzhledem k tomu, že byl přímo závislý na svojí mamince, tak po jejím úmrtí neměl kde bydlet. Celý jeho spis je veden na sociálním odboru Brno-Sever, kde měl dříve trvalý pobyt. Sociální pracovnici odmítl chráněné bydlení a domluvil si ubytování v líšeňské ubytovně. Sociální odbor mu vyřídil příspěvek na bydlení, který odchází přímo majiteli ubytovny. Dále pobírá životní minimum, protože nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti. Bohužel, pan XY přestal před 5 měsíci docházet na ambulantní péči a jeho zdravotní stav se zhoršuje. Po 3 měsících, kdy nepřišel na kontrolu, podala jeho ošetřující lékařka návrh k městskému soudu na ústavní péči. Bohužel v této věci zatím nebylo nařízeno jednání. Vzhledem k obavám, současně sociální odbor podal návrh k městskému soudu na zbavení svéprávnosti a určení opatrovníka. To povede k tomu, že na chování pana XY bude mít opatrovník (v tomto případě sociální odbor) vliv a může ho vystěhovat z ubytovny a dovést na léčbu. Naštěstí v této věci je jednání již nařízeno na příští týden. Poskytl jsem sociálnímu odboru součinnost a chování pana XY také popsal, což bude použito během jednání soudu. Bohužel se tady ukazuje, jak stát s těmito lidmi neumí pracovat. Což vede nejen ke zhoršování stavu těchto samotných lidí, tak také k obavám ostatních lidí o bezpečnost svoji a svých dětí.
Doufám, že případ tohoto mládence bude brzo vyřešen, a to jak kvůli němu, tak kvůli ostatním. Bohužel v této věci líšeňská samospráva a její vedení nemůže mnoho vykonat. O případ jsem se zajímal a poskytoval jsem sociálním pracovnicím informace, které jsem měl. Nechci situaci nijak dramatizovat, ale než bude případ mladíka vyřešen, věnujte tomuto místu zvýšenou pozornost. a při jakémkoli podezření volejte 158.
Jozef Sedláček
místostarosta MČ Brno-Líšeň

Chtěl jsem se zeptat, jestli není možné v rámci bezpečnostních opatření provádět častější kontrolu uvedeného parku a přilehlého okolí? Jak uvedla autorka článku, je v blízkosti ubytovny a součásti parku mateřská školka a lidovka. Pohybují se tam maminky a děti, které se nemusejí cítit bezpečně. Je jasné, že není v silách MP, aby prováděla kontrolu celý den. Mohla by hlídka projít alespoň uvedeným místem v odpoledních hodinách? Předpokládám, že právě v odpoledních hodinách je zde zvýšený pohyb dětí a maminek z důvodů kroužků v lidušce a vyzvednutí ratolestí z MŠ.

To co se děje v Líšni je poslední dobou hrozný.. nejenže se tu začali objevovat více lidí z Cejlu, Bratislavské a podobně, které tu nemají trvalý pobyt jak mě bylo sděleno na úřadě, dokonce zde chodí chlap, který přepadává maminky. Policii jsem tady neviděla jak je rok dlouhý. Až se tady něco stane pak teprve NĚKDO začne něco dělat jinak ne. Myslím si že pokud je ten člověk jak píše pan místostarosta nemocný, tak se s tím dá něco dělat. V blízkosti je školka a pohybuje se tam hodně dětí. Kdyby se někdy něco nedejbůh stalo rodině z Úřadu to by jste viděli ty fofry jaký by tu byl klid.

Vážená paní Lucko, nevím, co je špatně na tom, že se v Líšni objevují lidé z jiných brněnských ulic. Je tu snad zákaz vstupu pro ty, co bydlí jinde? To bych věru nechtěla, bydlet v takovém nesvobodném ghettu! O tom člověku údajně "nemocném" - samozřejmě, že se s tím dá něco dělat. A kdybyste si přečetla příspěvek od pana místostarosty Sedláčka, věděla byste dokonce, že se s tím skutečně něco dělá a dokonce jakým způsobem se to řeší. Takže bych spíše předpokládala, že místo Vašich narážek na to, jak by se věci vyvíjely, kdyby se stalo něco někomu z úřadu, oceníte aktivitu vedení radnice. To, co píšete o chlapovi přepadávající maminky, je velmi zajímavé. Můžete nás prosím nakontaktovat na ty přepadené maminky, abychom zjistili, jak to ve skutečnosti je? Děkuji.

Onehdy mě v Líšni přepadl smutek a tíseň...

A Radnice nevydala ani hlásku.

Natož píseň...

Radnice hlásku nevydá, a pokud ano, tak arogantní odpověď pana starosty. Hospodaření za 0 bodů, kontakt s občany žádný, pokud nechcete být zaznamenáni se svým příspěvkem na kameře, tak na schůze ani nechoďte. Uvidíte mapu Rokle a nestydaté zdůvodnění proč se nic nezlepšilo atd..

Vážená paní Emo, žijeme v demokratické společnosti a tedy věci, které se týkají obce, mají být veřejné a tedy veřejnosti přístupné - a to právě funguje také díky té kameře. Díky záznamům a jejich archivu na webu radnice či na portálu máme velmi cenný materiál, který svědčí o názorech, postojích i schopnostech místních politiků i občanů. Avšak pokud si někdo nestojí za svými názory, chápu, že nechcete být "zaznamenán na kameru". Pokud se Vám něco nelíbí, napište konkrétně co je za problém a jak se "neřeší"... jinak vaše příspěvky budou vypadat jako samoúčelné stěžování si, které nepomůže ničemu a nikomu, ani Vám ne.

Lucko, hrůza je to, co ta zastánkyně toho dvoumetrovýho Sedláčka kecá za bludy...Ten by se měl starat o bezpečnost Líšňáků.Je to tady daleko horší, než kdysi. Na něho by měl někdo vybafnout, aby se začal o tu bezpečnost doopravdy starat.Nebo to celý vodvolat, jak to dělají ti zmetci po volbách nahoře.
Nešte vás náhodou to jejich arogantní jednání tak jako nás nespokojené voliče??? Zkoncujme to s těma levičákama ve volbách v roce 2014!!!! Lišňáci bděte!!!

Komentátore Luccenzo (a další anonymní přispěvatelé),

z vašeho komentáře tuším, že si poněkud pletete pojmy s dojmy. Pokusme se to uvést na pravou míru.

Píšete o "dvoumetrovým Sedláčkovi". Toto spojení, jehož smyslem je jistě Sedláčka ponížit, vypovídá spíše o vašich mentálních schopnostech, nenávisti a touze někomu ublížit. Ovšem ze zálohy, z bezpečí vaší anonymní identity. To pokládám za zbabělé.

V gesci Jozefa Sedláčka je i bezpečnostní problematika. Z jeho příspěvku i rychlé reakce na článek vyplývá, že se tím zabývá a situaci řeší.

Píšete, že na něho by měl někdo vybafnout. Znamená to, že mu přejete nějakou nepříjemnost? Opět se tu objevuje vaše touha někomu ublížit. Jak se s takovou frustrací a potlačenou agresivitou žije? Nechcete zkusit nějaký úpolový sport?

Píšete o zmetcích nahoře, arogantním jednání a o tom, že jste nespokojený volič. To je vágní a nekonkrétní tvrzení, které neobstojí ani v nejhorší putyce. Ale zní to dobře, to je fakt. Odhodlaně a naštvaně. Levičácky nekompromisně.

Když jsme u těch levičáků, se kterými chcete skoncovat v roce 2014. Doufám tedy, že máte na mysli volby a ne věšení na kandelábry, jak by si člověk mohl domyslet z vaší proletářské rétoriky. Loučíte se totiž heslem "Líšňáci bděte", což je parafráze na komunistické "Lidé bděte". Objevuje se například v Reportáži psané na oprátce od Julia Fučíka. A to byl komunista jak vyšitej.

Bezpečnost a výskyt "podivných existencí" v našem okolí souvisí s kulturou společnosti jako celku. Až půjdete příště volit do parlamentu tak si to dejte dohromady, jste-li toho schopni.

Dobrý den,
jak jsem uváděl postup řešení ve svém příspěvku, tak tento stav již byl vyřešen. Příslušný soud rozhodl o zbavení svéprávnosti a dnes v součinnosti sociální pracovnice, lékařky, úřadu a policie byl mládenec převezen do ústavní péče.