Pondělí 20. května 2024
Vložil admin on November 22, 2013
Dětské hřiště na nám. Karla IV ( Zdroj: vlisni.cz)

Sociální politika není jen velký objem finančních prostředků vyplácený ministerstvem formou sociálních dávek. Sociální politika není jen, Správa sociálního zabezpečení nebo Úřady práce…

Také na úrovni obce, městské části, přirozené lidské pospolitosti, musí fungovat sociální politika. Lze namítnout, že Úřad městské části má jen malé pravomoci k aktivnější pomoci sociálně potřebným lidem. Je to pravda jen na první pohled.

Orgány samosprávy (rada a zastupitelstvo) rozhodují o velkém množství „agendy všedního dne“, která se zdánlivě sociální problematiky nedotýká. Nejsou však sociální politikou také fungující sociální služby s kvalitním zázemím, výše nájemného a bydlení v obecních bytech, fungování mateřských škol, dostupná zdravotní péče, kvalitní veřejná doprava či dostupné služby? Sociální politika na komunální úrovni je zodpovědná za kvalitní život v místě bydliště, v místě, které považujeme za svůj domov.

Kvalitu života v Líšni ovlivňuje kromě jiných věcí také dopravní spojení s okolím. Na začátku roku 2013 byla líšeňská pošta v rámci „úsporných“ opatření odříznuta od sítě linek městské dopravy. Byla to právě petiční akce líšeňských občanů (téměř tisícovka podpisů), která napomohla alespoň částečné nápravě. I tuto akci podporovanou líšeňskou radnicí lze považovat za součást sociální politiky.

V posledním roce jsou v Líšni regenerována dětská hřiště, mateřské školy (asi víte, že se Líšeň stala vzorovou městskou částí nejen v rámci Brna ve vytváření nových míst v mateřských školách)…

Jde jen o několik příkladů postupných kroků na cestě k tomu, aby se v Líšni žilo lépe, důstojněji, pohodlněji… A PŘESNĚ TOTO je náplní sociální politiky, té skutečné, každodenní, neúřední…

Radní a zastupitelé spravují městskou část v přímé spolupráci s občany. Na začátku listopadu jsem byl zvolen radním v naši městské části. Hlavní schopností každého politika je KOMUNIKACE. Komunikace nejen mezi sebou a stranickými sekretariáty, ale zejména s občany. Můj mail, na který se můžete v případě potřeby kdykoli obrátit, je: l.karnet@seznam.cz. Většinu problémů není možné vyřešit hned, do druhého dne. Techniky správy obce jsou většinou zdlouhavé, papírový boj zabere hodně času. Na druhou stranu je ale pravda, že většinu problémů LZE řešit. Pokusme se o to všichni.

PhDr. Lukáš Karnet,, člen Rady MČ Brno-Líšeň 

Kategorie: 

Komentáře

Děkuji za hřiště, které nedávno vzniklo za obchodem Charlie a které je zobrazeno na obrázku. Měla bych jednu připomínku, je super, že to vzniklo, ale na druhou stranu je třeba to i nadále chránit. Je mi smutno, kdyz vidím, jak po stole skáčou výrostci, s flaškou piva v ruce, ostatní na lavečce s cigaretou v ruce a používající slovník, že i to boží hovádko by se za něj nemuselo stydět.
Proto prosím o ochranu takto vytvořených míst pro děti, nebylo by pěkně sledovat, jak se maminky batolat hádaji s pubescenty, komu toto hřiště je určeno (ikdyž průměrně inteligentního človek by to mohlo napadnout).
Šlo by instalovat kameru, či nápis jasně říkající, že hřiště je pro děti, které si chtějí hrát a ne pro výrostky, kteří se chtějí jen předvadet, "chlastat a hulit", popř. letmé kontroly od městské policie?

Je vidět že memáte svoje děti moc ráda!!!!!!

Reaguji na příspěvek Katky - hřiště za Charliem
Podobné minihřiště máme mezi domy v proluce. I nám sem chodili 12 letí a starší výrostci, skákali po lavičkách, lezli po stromech. Na okřiknutí nereagovali a poukazovali na tabuli, která říká, že hřiště je pro děti do 14 let, což jim ještě nebylo. Takže nápis určitě nestačí. Jednou jsem nevydržela a zavolala městskou policii, od té doby tu nebyli. Možná by stačilo tu policii zavolat a neřešit to sami, protože z obyčejných lidí mají puberťáci jen zábavu. Sama od sebe tam policie asi nepřijede, protože takových koutků pro děti jsou hromady a myslím si, že ani policisté neví, kde všude.

Podobny problem je i s hristem u Delnaku - take bylo poniceno pubertaky. To same s hristem u Hrusky. Hriste u Charlie centra je moc fajn a perfektne ozivuje ten jinak osklivy prostor se socialistickou samoskou a parkovistem. Uz dvakrat jsem tam vysbirala slusnou hromadku odpadku :(

Také děkujeme za toto hřišťátko, stejně jako ostatní diskutující..také se potýkám na hřišti s odpadky a také jsem jich již pár vyhodila. K hřišťátku mám však 2 připomínky:
1) mám 2 děti a chodíme sem i s kočárkem a není zde vyřešena přístupová cesta. Pokud mám štěstí a není parkoviště plné tak najedeme odsud jinak je to problém, okolo je živý plot a nebo ohrazení, chtělo by to vyřešit přístup!!!
2) hodil by se zde dpadkový koš
Děkuji Š,

Postavit hriste hned u parkoviste...to je napad za vsechny penize....kdyby tam dali piskoviste, houpacky....ale domecek, dira v zemi a kolotoc...to je jako hriste.....

Dobrý večer, naprosto souhlasim s bublinou. Je to nesmyslné hřiště na nevyhovujicim místě. Za ty penize, které to stalo škoda mluvit... Myslím, že je v Líšni spousta míst, kde by se dalo udělat krásné hřiště...

Já se také připojuji s vyjádřením vděčnosti za toto malé hřiště.Syn je nadšený z kolotoče i domečku, dětem stačí opravdu málo ke štěstí a komu se nelíbí množství atrakcí nebo poloha, může si dnes již v Líšni vybrat, chráněných hřišťat už dnes máme konečně dost a toto je na krátký odpočinek při cestě z pošty nebo nákupu ideální. Ještě jednou díky.