Pátek 14. června 2024
Vložil vlisni.cz on September 02, 2014

Jaké jsou podle Vás nejpalčivější problémy Líšně, a máte představu o tom, jakým způsobem je budete reálně řešit?: 

Dlouho se mluví o velkých projektech (Rokle, rekonstrukce parku na Trnkově, zdravotní středisko ve Staré Líšni) a výsledky jsou skromné nebo žádné. Naopak územní plán se schvaluje i přes protesty občanů.

Je třeba upustit od megalomanských plánů, ušetřit čas, peníze a dotáhnout projekty do konce. Řešit menší problémy: dopravní (parkování, obslužnost pošty, Holzovy), odpadky. Podpořit projekty, o které se již zasazují občané a nevyžadují velké investice – viz zdravotní středisko, jedlé parky. Méně je někdy více.

Odprodat obecní byty nájemníkům. Přijmout regulační plán Kostelíčku.

Jaké jsou největší úspěchy Vaší dosavadní práce v komunální politice (případně jakým způsobem se občansky angažujete)?: 

Byť jsem žádnou funkci zatím nezastával, velmi aktivně jsem se zasazoval o změnu politického stylu líšeňské ODS. Zajistil jsem větší otevřenost a komunikaci s občany prostřednictvím internetu a dalších médií. Prosadil jsem nové prospěšné cíle do jejího programu, zejména zřízení zdravotního střediska ve Staré Líšni nebo regeneraci cest a zřízení cyklostezky v Mariánském údolí. Např. o středisko, které je velmi žádané občany, se moje rodina zasazuje už léta a stále slyšíme jen sliby.

Doufám, že se mi podaří přispět k prosazení těchto a dalších projektů, pokud mi voliči dají důvěru.

Jaká je Vaše profese a vaše zájmy a kterými tématy konkrétně se budete zabývat v komunální politice?: 

Jsem právník, který dlouho působil v administrativě Evropské komise a chvíli také v advokacii a české státní správě. Věnoval jsem se hlavně protikorupční politice a nyní dohledem nad správou fondů EU v ČR. Více informací o mě najdete na facebooku (https://www.facebook.com/priborsky.martin) a na mých stránkách (www.martinpriborsky.cz).

Chtěl bych využít svých zkušeností a zasadit se o otevřenou, transparentní a profesionální veřejnou správu, která nezadlužuje obec, ale umí využít dostupných zdrojů, jako jsou např. fondy EU. Budu aktivně prosazovat výše zmíněné projekty.

Jak konkrétně chcete podporovat občanská sdružení a činnost vycházející z aktivit občanů?: 

Obec by určitě měla podporovat společensky prospěšné aktivity občanů, zejména kulturní a sociální projekty, zvelebování veřejného prostoru apod. Nekomerční aktivity je vhodné podpořit finančně, poskytnutím prostor a zařízení, v radničních médiích atd.

Radnice by se měla modernizovat a své občany více informovat (nejen) o dobrovolnických akcích i na sociálních sítích. Osobně bych se mnoha o záslužných činnostech nedozvěděl, kdybych se sám o dění v Líšni nezajímal. Velmi mě např. potěšily akce k vyčištění veřejných prostranství a vysazování zeleně v sídlišti a na Kostelíčku. 

Uveřejněno se souhlasem kandidáta/kandidátky. Texty neprošly redakční ani jazykovou úpravou.

Komentáře

Muzu mit par dotazu k zdravotnimu stredisku? Co by mel tento projekt zahrnovat? Na namesti Karla IV sidli prakticke lekarky pro dospele, o kousek dal detska lekarka, zubni stredisko je o dalsich par desitek metru dal na Simackove. Co vam zde chybi? A posledni dotaz - je MUDr. Priborska vase pribuzna?
Zdravotní středisko by mělo soustředit základní lékařské služby a lékárnu na jednom místě, aby zejména staří lidé nemuseli přecházet z místa na místo. Jako je tomu na poliklinice. Dnes je lékárna asi 200 metrů od nejbližší ordinace a nedá se tam dojet ani veřejnou dopravou. A ty ordinace na nám. Karla IV. byly zřízeny jako provizorní řešení, když byl restituován dům. č. 6. Můj otec, manžel paní doktorky Příborské, se už léta snaží koordinovat sdružení mnoha líšeňských zdravotníků, kteří chtěli do takového střediska investovat. Od obce nežádali nic víc, než aby jim odprodala vhodnou nemovitost, kde by středisko z vlastních prostředků vybudovali. Např. ČSSD před 4 roky slibovala, že se za to zasadí, ale neudělala vůbec nic. A dnes se tváří, že postaví středisko z veřejných peněz a ordinace bude pronajímat, což je ekonomický nesmysl, protože mnozí z těch líšeňských doktorů už jsou dneska ve svém a nebudou mít zájem se stěhovat do nájmu. Takže obec utratí peníze za středisko, o které nebude dostatečný zájem.
A jeste jeden dotaz ke Kostelicku - pisete, ze jste proti vystavbe bytovek v lokalite Kostelicek. Co jste konkretne udelal proti teto vystave? Prispel jste Nesehnutym na pravni sluzby pro soudni pri s magistratem?
Ve věci změny územního plánu jsem se nijak neangažoval, protože mě v té době nikdo neoslovil. Ale na takovou věc klidně rád přispěji i finančně. Každopádně ale jasně říkám, co si myslím a jakou pozici bych hájil, kdybych byl zvolen. Myslím, že to se od kandidátů před volbami očekává, ne? Navíc toto téma bude řešit právě nové zastupitelstvo.
Jinými slovy nám říkáte, že Kostelíček a to co se může dít kolem něj, Vás, jako občana a obyvatele Líšně, nezajímá (nijak jste se neangažoval). Jako politik před volbami to ale naopak vnímáte jako významné téma (a jste dokonce připraven přispět na žalobu). Vtip? Doufám, že ne a jen jsem to špatně pochopil, zničení toho místa by byla opravdu velká a nevratná) škoda.
Proč uvažujete tak negativně, pane Cacko? Je pro Vás každý politik jen prolhaný oportunista? :-) Ve věci Kostelíčku jsem se neangažoval prostě proto, že nejsem ani členem Zastupitelstva či jiných orgánů obce ani nebydlím v bezprostřední blízkosti. O záležitosti jsem slyšel, ale nikdo mě neoslovil s peticí nebo čímkoliv jiným. Nicméně ta věc mě šokovala jako každého líšeňského patriota. A stejně tak mi vadí i další změny v územním plánu, které směřují k dalšímu zahušťování zástavby. Prosazuji totiž budování Líšně jako klidné rezidenční čtvrti, což odpovídá i programu ODS a je to důležité téma i vhledem k plánovanému rozšiřování výstavby v Líšni. Jako kandidát do Zastupitelstva navíc nechci zůstat vágní, ale jasně říkám, co jsou moje priority, o které bych se chtěl zasazovat především, vedle zefektivnění každodenních činností. Patří sem dále např. oprava kanalizace a komunikací v údolí, renovace parku na Trnkově, zpřístupnění Rokle v podobě lesoparku, odprodej bytů nájemníkům, zřízení zdravotního střediska ve Staré Líšni atd. (více viz program na mém webu výše a stránkách ODS: ods-lisen.cz). Jedná se převážně o projekty, které obec svým občanům dlouhodobě „dluží“. Ovšem jistě byste mi u většiny z nich mohl namítnout, že jsem se zatím nijak neangažoval. Myslím to vážně. Můžete mě zkusit i volit.
http://www.dobrazaloba.cz/ :)
... a podpořím Vás, protože se zasazujete o zachování Kostelíčku v původní podobě, i když ne se všemi Vašimi cíli mohu souhlasit. :-)
Vážený pane Příborský, děkujeme „za podporu“, nicméně ráda bych upřesnila - přispěním na „dobrou žalobu“ nepodporujete „nás“ („nás“ osobně ani „nás“ jako organizaci), avšak podporujete i svou vlastní vizi "ochrany" kostelíčku tím, že podpoříte žalobu na Aktualizaci Územního plánu (dovolující výstavbu bytovek), kterou podávají Nesehnutí. Můžete ovšem podat i svou vlastní žalobu na aktualizaci – sám za sebe. Líšeň sobě se k žalobě připojuje, s Nesehnutými spolupracuje. Měla bych i dotaz - zaujala mne závěrečná věta Vašeho komentáře: „...ne všemi Vašimi cíli mohu souhlasit.“. Mohl byste prosím upřesnit, jaké cíle, se kterými nesouhlasíte, máte na mysli? Týká se to kostelíčku? Nebo tohoto projektu (Poznej svého politika), nebo nějakých dalších aktivit Líšně sobě či Portálu vlisni.cz? Naše činnost je rozsáhlá a věnujeme jí spoustu energie a času, proto jsme zvědaví a budeme vděčni za jakoukoli zpětnou vazbu (i negativní). Děkuji.
Vážená paní Dombrovská, to by bylo nedorozumění. K Líšeň sobě ani portálu vlisni.cz žádné výhrady nemám. Vaše projekty jsou velmi užitečné. Měl jsem na mysli Nesehnutí, které žalobu podává. Nesouhlasím např. s jejich postojem ve věci odsunu nádraží, který naopak podporuji.
Vážení čtenáři portálu vlisni.cz, jelikož zde pan starosta ani po dvou týdnech neodpověděl na můj komentář k jeho článku v Líšeňských novinách (LN) o "trestnosti" prodeje obecních bytů, který najdete v diskusi na stránce pana Talpy, uvedu věci na pravou míru sám. Pan starosta v říjnovém čísle LN zveřejnil "právní analýzu", kde dovozuje, že případný prodej obecních bytů nájemníkům za zvýhodněné ceny by byl trestným činem. Zcela přitom ignoruje, že současná Pravidla pro prodej bytů (https://www.brno.cz/sprava-mesta/magistrat-mesta-brna/usek-hospodarsky/bytovy-odbor/prodej-bytovych-domu/pravidla-prodeje-domu-bytu-a-nebytovych-prostor/) umožňují snížit cenu až na 50% ceny obvyklé. Tato Pravidla byla schválena v roce 2007, kdy vládla Brnu koalice ČSSD, KDU-ČSL, SZ a Brno2006. ODS byla v té době v opozici. Podle těchto Pravidel se bytové domy prodávají dodnes, tedy za primátorování Romana Onderky z ČSSD. Ta Pravidla neobhajuji a dovedu si představit jejich úpravu, pokud by umožnila dokončení privatizace většiny obecních bytových domů. Chci jen poukázat na demagogii a účelovost starostových útoků na ODS v této věci a zejména na způsob, jakým zastrašuje občany zprávami, jež jsou – diplomaticky řečeno – přinejmenším pomýlené. Kdyby totiž byly pravdivé, museli by všichni současní i minulí zastupitelé v čele s panem Onderkou brzy za katr.