Úterý 16. července 2024
Vložil vlisni.cz on December 12, 2014
Ilustrační foto (zdroj: Pavel Pleskač)

Dne 7. 10. schválilo zastupitelstvo města Brna změny v MHD od 14. 12. 2014 (oficiálně Dodatek ke smlouvě mezi DPMB a statutárním městem Brno).

Vedení líšeňské radnice před schválením vzneslo 3 požadavky:

  1. Obnovení všech spojů tramvajové linky č. 8 na konečnou Líšeň Mifkova. Pro cestující z horní části sídliště i staré zástavby by tak odpadlo přestupování při cestě do centra.

  2. Obnovení autobusové linky č.  56, tj. linky v  trase Židenice nádraží, Stará Osada, Židenice Poliklinika, Strnadova, Líšeň Jírova a  linku 78  vrátit na původní trasu ul. Žarošickou a Sedláčkovou.  Uvedené opatření by zajistilo jak obslužnost líšeňské pošty, tak spojení Líšně s Vinohrady.

  3. V dlouhodobějším horizontu prodloužit trolejbusové linky 25 a 26 z Novolíšeňské na Jírovu. To umožní vyloučit autobusovou dopravu přes zastávky Novolíšeňská, Bartákova, Rotreklova

Nutno připomenout, že všechny 3 požadavky jsou dlouhodobé povahy, vycházející z požadavků obyvatel nejen naši městské části. Na začátku roku 2013 jsem zorganizoval Petici za obnovení dopravní obslužnosti líšeňské pošty. Tuto petici podepsala bezmála tisícovka občanů. Reakcí ze strany MMB bylo zastavování speciální linky 82 na zastávce Strnadova (u pošty). Toto řešení lze však vzhledem k charakteru a zejména intervalu linky hodnotit jako polovičaté a tudíž nedostatečné.

Změny MHD od 14.12. budou v naši městské části následující:

  1. Linka č. 8 bude i nadále jezdit v sedle pracovních dnů v tzv. pásmovém režimu, tj. každý druhý spoj bude ukončen na Novolíšeňské. MMB argumentuje nízkým počtem cestujících v tuto denní dobu. Nutno ale podotknout, že toto jsme nezpochybňovali – šlo nám zejména o komfortní cestování bez přestupů.

  2. Linka č. 56 obnovena nebude. Místo ní budou vybrané spoje regionální linky 202 jezdit v trase Židenice nádraží, Stará Osada, Prušánecká, Strnadova, Velká Klajdovka, Jírova, „čímž bude zajištěno přímé požadované spojení MČ Vinohrady a Líšeň a dále také zajištění obsluhy líšeňské pošty, ovšem s nižšími náklady, než v případě zavedení linky 56 v původní trase…“ (citace z vyjádření Odboru dopravy MMB).  Zde můžeme říct, že dojde k reálnému zlepšení pro cestující, byť přesný jízdní řád linky 202 (a posílené linky 78) v tuto chvíli ještě neznáme. Že se v širším pohledu, kdy regionální linka bude zajišťovat místní spojení mezi městskými částmi, jedná o nesystémové opatření, není už z pohledu obyvatel a cestujících zajímavé.

  3. MMB počítá v dlouhodobém horizontu s prodloužením trolejbusu z Novolíšeňské na Jírovu. Realizace této akce se jistě netýká roku 2015. Z pohledu vedení radnice městské části jde opět o zvyšování komfortu pro obyvatele Líšně, tzn. snížit počet přestupů při cestování po městě Brně.

Závěrem můžu říct, že i když jistě nemůžeme být plně spokojeni se současným stavem MHD v Líšni a přilehlých městských částech, možná se blýská na lepší časy a severovýchodní kout Brna už do budoucna nebude tou lokalitou, která na jakékoliv dopravní změny doplácí nejvíce.

 

PhDr. Lukáš Karnet
Člen zastupitelstva MČ Brno-Líšeň

Kategorie: 

Komentáře

Děkuji panu zastupiteli, že nás informuje o výsledcích jednání na zastupitelstvech. Kéž by bylo více takových článků....

Myslím, že článek je dobrý, ale zapadá ta důležitá změna ve fungování podzemní zastávky Jírova a především v provozu tramvajové linky č. 8. Má nový režim a tramvaje už nekončí na Novolíšeňské. Považuji to za natolik zásadní, že to píši ještě vedle pana zastupitele Lukáše Karneta, ještě jednou, abych tento fakt, který vedení radnice probíralo opakovaně s DPMB nezapadl. Osobně jsem v této záležitosti jednal opakovaně s panem Seitlem z dopravního podniku - a podařilo se. Za tuto pozitivní změnu patří dík především vstřícnosti a osobní angažovanosti pan Seitla.
Přeji pěkný den a příjemnější cesty tramvají

Jak si asi obyvatelé Líšně všimli, od vánočních prázdnin jezdí každá tramvaj linky číslo 8 až na Mifkovu, tj. bylo zrušeno ukončení každé druhé osmičky v dopoledním sedle na Novolíšeňské. Ačkoliv tato změna nebyla nikde oficiálně oznámena, je to jistě pozitivní stav. Snad se rozumný stav linek MHD do Líšně pomalu navrací...
Lukáš Karnet

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.