Neděle 24. září 2023
Vložil admin on November 02, 2011

SávitríBrněnské divadlo Líšeň se zúčastnilo na konci října mezinárodního festivalu loutkových divadel Spotkania v polské Toruni. Uvedlo zde loutkovou stínohru Sávitrí a politickou frašku podle Ruského deníku Anny Politkovské Putin lyžuje. Přehlídky se zúčastnily soubory ze čtyř evropských zemí a Kanady. V konkurenci dalších třinácti soutěžních představení získalo divadlo Líšeň čtyři ocenění.
Stínohra Sávitrí získala první cenu festivalu za nejlepší představení pro děti. Porota ohodnotila také Cenou primátora města Toruně hudbu Luďka Vémoly k inscenaci Sávitrí a režii obou inscenací /Pavla Dombrovská/. Svaz polských divadelních umělců udělil divadlu Líšeň Cenu Jana Wilkowskiego v oboru loutkového divadla za obě inscenace.

SÁVITRÍ
Loutková stínohra na motivy staroindické báje z Mahábháraty pojednává o lásce a síle princezny Sávitrí, která vysvobodí svého muže ze zajetí smrti. Vizuálně silný obraz pohyblivých stínů je doprovázen zvukově stylizovaným projevem vypravěče a hudebníka v jedné osobě ovládajícího soubor originálních, vlastnoručně vyrobených netradičních hudebních nástrojů. Výtvarná i zvuková složka inscenace je volně ovlivněna orientálním způsobem scénování a vytváří původní svébytný tvar.

Inscenace se účastní významných festivalů v ČR i zahraničí (v Belgii, Velké Británii, Německu, Turecku, Rakousku, Španělsku, Rusku, Itálii, na Ukrajině a Slovensku). Na celostátní přehlídce Přelet nad loutkářským hnízdem získala první místo v divácké soutěži a obdržela putovní cenu Erik. V roce 2007 Sávitrí získala cenu za nejlepší představení  na mezinárodním festivalu King Fairy-Tale v ruském Velkém Novgorodu.
Více o inscenaci: http://www.divadlolisen.cz/savitri.html

PUTIN LYŽUJE
Jevištní reportáž zpracovává téma nástupu Vladimira Putina k moci a směřování Ruska k totalitě. Nejsilnější inspirací je kniha zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské Ruský deník, dalšími zdroji jsou webové stránky pozůstalých po teroristických útocích. Inscenace se hraje ve vojenském stanu, nejvýraznějším jevištním prvkem je velký psací stůl sloužící jako dějiště pro „výjevy z Ruska“. Stejně jako kniha Anny Politkovské také inscenace spojuje formou montáže příběhy, politické souvislosti i prosté lidské osudy.
Pro dospělé.
Více o inscenaci: http://www.divadlolisen.cz/putin.html

Putin lyžuje - divadlo Líšeň Putin lyžuje - divadlo Líšeň

Kategorie: 

Komentáře

Gratuluji, to je úžasný úspěch! Budete tyto oceněné hry, nebo některé další hrát někdy v blízké době v Líšni? Ráda bych se přišla podívat.

Děkujeme moc. V Líšni budeme hrát na Dělňáku:
26. 11. - premiéra nové inscenace Princezna Tma v 19.00
27. 11. - Žabáci (Sny starého dědka) v 16.00
22. 12. - Sávitrí v 19.00

Kromě toho hrajeme Putina v centru Brna, podrobnější informace o našem programu najdete na stránkách www.divadlolisen.cz.
Pokud chcete dostávat od nás průběžně pozvánky, napište nám svůj mejl (na webovkách na to máme kolonku), nebo se nám přiklikněte do "přátel" na facebooku.

Přeji pěkný den
Pavla Dombrovská