Pátek 24. května 2024
Vložil admin on September 21, 2013
Ilustrační foto. Zdroj: vlisni.cz

Linka do kuchyně, která ještě nedávno stála 18 000, je náhle k mání za 9 000! Výborně, ušetříme! Byla by to radostná zpráva, kdyby ovšem tento fakt nenaznačoval cosi krajně podezřelého. Co se stalo s linkami? Nebo se něco stalo s dodavatelem, že takto zázračně zlevnil? Vedle! To jen Správa majetku Líšeň změnila vedení – má novou ředitelku. A náhle vyplouvají na povrch věci, o kterých se ovšem již dlouho "šušká".

Ředitelka Správy majetku Líšeň (SML) Ing. Zdenka Čapková se rozhodla postupně vypovědět smlouvy se všemi dodavateli, kteří zabezpečují jednotlivé práce v obecních bytech. A má k tomu dobrý důvod - smlouvy jsou staré až 15 let, nevýhodné pro městskou část, předražené. Zdá se, že jeden velký průšvih je celá organizace jako taková – SML platí služby, které nejsou smluvně podchyceny, předmět činnosti dodavatelů se neshoduje s předmětem objednané práce, financování je netransparentní.

Podrobnější informace:

Část zápisu ze zasedání Finančního výboru ZMČ ze dne 16. 9. 2013 je zde. Celý zápis by měl být zveřejněn na webu radnice: www.brno-lisen.cz/financni-vybor-zmc/t1397.

Smlouvy za 50 milionů ročně, které jsou rozdělovány mezi 16 firem, jsou k dispozici k nahlédnutí na ÚMČ Brno-Líšeň. Vyjádření ředitelky SML, starosty a předsedy finančního výboru během jednání zastupitelstva 19. 9. 2013. Zde záznam z části jednání:

Pavla Dombrovská

 

Kategorie: 

Tags: 

Komentáře

To zahradnictví co zametá chodníky by se taky mělo vyměnit. Solijou jen když je ráno pět nad nulou a když je kalamita tak i celý víkend nevyjedou.Tato firma je tady taky snad už 20 let. Tam je taky nějaká vazba na radní UMČ ???
MS

Pavla Dombrovská:
Zajímavé. Tento článek je hojně čten. Skoro tak, jako utkání SK Líšeň : FC Slovan Rosice. A to už je co říct! Ale přesto jej nikdo nekomentuje. Jak to? Je nesrozumitelný? Nemáte slov? Nebo prostě proč? Napište. Budu vděčná za jakoukoliv zpětnou vazbu.

Vlastimil Válek:
Je těžké tento článek nějak komentovat. Každý stav, každá situace má nějakého viníka. Vždy je někdo odpovědný. V politice - a výše popisovaný stav je výsledek dlouhodobého politického neřešení situace kolem Správy majetku Líšeň a vedení Správy majetku - je ale hledání odpovědnosti složitější. Já jsem rád, že vedení radnice konečně přistoupilo k řešení tohoto stavu. Kontrolní výbor ZMČ se touto problematikou nyní konečně může zabývat. Já za sebe musím říct, že jsem z informací, které se postupně daří získat, zděšen. Nicméně - tento stav nevznikl ze dne na den, ale vznikal dlouhodobě. Kdo a proč může zato, že vše dospělo až do takovéhoto stavu, je otázka, na kterou Kontrolní výbor ZMČ hledá odpověď.

Pavla Dombrovská:
Děkuji velice za odpověď. Budeme se tedy "těšit" na zápisy z jednání Kontrolního výboru.

Vlastimil Válek:
No nevím, jestli je na co...trochu se bojím, že to bude hodně smutné čtení. Já jsem doktor a celý život žiji v tom, že moje profese je pomáhat, ale hlavně neškodit - "Primum non nocere". A tak by to mělo být v každé profesi. A pokud budu parafrázovat - zásada, že lidem, kteří nám byli svěřeni, nesmíme především škodit, by měla být v politice právě tak fundamentální jako ve výchově či lékařství. Za svoji velmi krátkou politickou kariéru ale s hrůzou zjišťuji, že je tento názor v menšině. Fungování Správy majetku Líšeň je toho smutným příkladem. Někdy z toho mám pocit, že pro mnoho politiku spíše platí Primum nocere...což je smutné. A stejný problém bude škola Holzova...

Pavla Dombrovská:
Nevím, jak "smutné" to bude čtení, každopádně fakt, že se nějak pracuje na tom, aby se to co je špatně nějak vyjádřilo a zveřejnilo, je jednoznačně pozitivní.

Jozef Sedláček:
Tyto závažné nedostatky zjistil také kontrolní výbor v roce 2002. Tehdy jsem byl jeho členem a vedl jsem kontrolu na SML. Poté došlo k výměně ředitele, ale situace se po pár letech zase vrátila zpět. Nyní jsem rád, že se nám konečně podařilo udělat další, nový krok k tomu, aby se situace napravila. Zejména věřím, že nyní bude už změna v tom, že organizaci řídí jiní politici.

SML

Mám z toho celkem dobrý dojem. Doufám, že zase zmizí jedna enkláva laciných výdělků podložených nepoctivým přístupem zástupců firem a úředníka s rozhodující pravomocí. Chybějící systém kontroly a výběru dodavatelů bude snad zřízen. Dle činu paní ředitelky a slov pana starosty usuzuji, že je to na dobré cestě. Ve stavebnictví se pohybuji spoustu let a myslím si, že není prohnilejší oblasti našeho hospodářství, proto je nutné prověřovat všechny stavební zakázky se zvýšenou pečlivostí. Obci i SML přeji v tomto boji hodně úspěchů.
L.B. za ANO Brno sever.