Pátek 22. září 2023
Vložil admin on October 19, 2013
Ilustrační foto (Zdroj:Aljona83 - Wikimedia)

Po několika týdnech od zveřejnění textu věnovaného kvalitě potravin si pojďme shrnout první předběžné výsledky. Zorientovat se v džungli obchodnických nástrah a najít cestu z bludiště nekvalitních služeb bude zřejmě o něco složitější, než jsem si na začátku myslel. Na špici jsou zatím likusáky.

Dozvěděli jsme se, že v Židenicích je to s obchody ještě horší. To jim teda fakt nezávidíme, ale pro líšňáky je to slabá útěcha. Toho se nenajíme...

Už víme, že pro maso nesmíme do Alberta. Supermarketům bychom se podle našich potravinových redaktorů měli vyhnout vůbec. Ovšem pokud jsou tak špatné, jak je možné, že ještě nezkrachovaly?

Vynechat můžeme rovnou také obchod Hruška v Trnkově ulici - žádný výběr, tvrdé rohlíky, zboží drahé. Všechno je údajně ušmudlané, pití ulepené, syrové maso leží vedle baget. Jednou jsem tam byl, tam se asi dal natočit i horror.

Pro zeleninu můžeme do likusáku u smyčky Jírova. Kvalita střídavá, obsluha vstřícná, ceny mohou být někdy vyšší. Výhodou je možnost osobně prohrabat bedýnky a dá se taky smlouvat, pokud nejste spokojeni s kvalitou. Zboží si můžete objednat i telefonicky na dohodnutou hodinu. Plusem jsou česká vajíčka a možnost objednávky ovoce, které není běžně k dostání.

Pečivo doporučují naši ochutnávači kupovat přes ulici v druhém likusáku, kde mají kromě farmářských jogurtů i chleba z Velatic. Ten sice dostanete také v řeznictví v Bělohorské ulici, ale kdo by tam jezdil. Jedině ten, kdo už slyšel o jejich dobré pověsti a hodlá nakoupit kvalitní maso a uzeniny. Dostanete tam pochoutky jako je hovězí jazyk, vepřová hlava, jehněčí a prý i slušné škvarky. Mimochodem řezník na rohu Šimáčkovy a Podhorní je hodnocen také velmi dobře.

Maso a další masné výrobky z Charlie centra jsou obecně považovány za spíše kvalitní. Potíž je v mizerné obsluze, omezeném výběru současně při vyšších cenách. Svérázné jsou i jejich slevové akce. Osobně cítím problém i v nose. Opravdu to tam nikomu nepáchne? Kvůli tomu tam totiž už asi nepáchnu já…

Alternativou je nákup na farmářských trzích. Jenže ty tu nejsou denně. Takový nákup se pak stává malým svátkem. Jednou z dobře míněných rad je také nakupovat maso, zeleninu a ovoce na dědině přímo od výrobce a pečivo si raději upéct doma. Proč ne? Zkusím to navrhnout svojí ženě. Vždyť máme jen dvě malé děti, z práce se vracíme často už před půlnocí, dům i zahrada nezaberou téměř žádný čas. Určitě ráda vyplní svůj volný čas pečením a cestováním za potravinami. Ta bude mít radost!

Zajímavým tipem je i pojízdná prodejna s masem, která občas stává na parkovišti za likusákem se zeleninou. Mají prý šunkový salám "jak za komunistů" a dobré bylinkové sádlo na chleba. Tak se tam stavte, ale s těmi komunisty prosím opatrně. Zvlášť teď, před volbami.

Masnu Kameník, na Pálavském náměstí zná prý na Vinohradech každý. Obsluha je hodnocena jako výborná a vstřícná, maso a uzeniny jsou čerstvé a nakoupíte tam i okolo páté odpolední.

Mezi výborně hodnocenými prodejnami se objevil název Sklizeno. Naše pátračka zjistila, že majitel prý dokonce bydlí v Líšni. Co s ním? Najdeme si ho a donutíme převzít některý z líšeňských obchodů? Copak mu na nás vůbec nezáleží?

Dozvěděli jsme se také, že prodavačky, které berou málo peněz mají podle některých lidí právo být naštvané a chovat se nepříjemně. Těžký úděl jim nepřeji, ale s výší jejich platu nic udělat neumím. Jak jim ale prospěje, když tam už nebudu chodit nakupovat?

Ještě lepší chleba, než ten velatický, je prý chleba z Veverské Bitýšky. Kulatý, veliký jako kdysi, vydrží až pět dní a neplesniví. K mání je ale jen v ulici Dukelská poblíž pošty a pak prý někde pod Lesnou. Pekárna v Ondráčkově ulici také sbírá body, kromě chleba i za dobré domácí zákusky. Pro jedlou knedlu musíme až do Husovic, na Bělohorskou nebo do starého známého likusáku.

No, a když už se nepodaří sehnat nic pořádného k jídlu, můžete si zajet do Obřan. Poblíž pošty je nová vinotéka kde prý vínu rozumí, mají ho 17 druhů a kromě toho také pivo z pivovaru Richard. Garantuji vám, že po pár lahvích na problémy s kvalitními potravinami zapomenete a nekvalitnímu zboží se budete jenom smát.

Nekončíme!

Těšíme se na další vaše tipy a osobní zkušenosti, které pomohou vybarvit bílá místa na spotřebitelské mapě Líšně.

Ivan Manolov

Ilustrační foto. Od Aljona83 (Vlastní dílo) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], prostřednictvím Wikimedia Commons

Kategorie: 

Tags: